Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na stavby vodovodů, chce 2,5 miliardy navíc

Ministerstvo zemědělství nemá dost peněz na vodní hospodářství, chce proto od ministerstva financí navýšit rozpočet pro letošní rok o 2,5 miliardy korun. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) to řekl novinářům. Podle něj kvůli nedostatku peněz v rozpočtu mnoho obcí čeká na dotaci na stavby vodovodů.

3 min. čtení

Nekula řekl, že tři miliardy v rozpočtu jsou určené vedle staveb vodovodů také na čistírny, propojování vodárenských soustav nebo protipovodňová opatření. „Ideální stav by byl, kdybychom dosáhli navýšení pro letošní rok o 2,5 miliardy Kč,“ řekl. Doplnil, že kvůli tomu jedná s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a chce, aby se Stanjura jasně vyjádřil, zda se peníze najdou a v jakém rozsahu. „Podle toho budeme jednotlivé projekty posouvat,“ uvedl Nekula.

Poznamenal, že loni ministerstvo získalo navíc 900 milionů Kč, ale až na začátku prosince, obce tak do poslední chvíle nevěděly, zda peníze dostanou. Nekula nechce, aby se podobná situace opakovala i letos. Proto chce, aby se ministerstvo financí vyjádřilo do měsíce, aby bylo jasno, jaké projekty lze letos financovat.

Na dotaci od ministerstva zemědělství na stavbu vodovodních přivaděčů čekají třeba Úvaly v okrese Praha-východ. Starostka Markéta Rydvalová (Otevřené Úvaly) na dnešní tiskové konferenci uvedla, že je to pro obec velký problém, protože má uzavřenou smlouvu se zhotovitelem a stále posouvá termín výstavby. Stavba má vyjít na 100 milionů Kč. Svazek obcí Úvalsko chce získat sedmdesátiprocentní dotaci. Loni uvedl, že přivaděč zahrnuje obchvat Jiren, propojení na Horoušany, Horoušánky a jeho trasa končí v severní části Úval a má umožnit napojení na pitnou vodustovkám domácností. Úvaly leží v takzvaném prstenci kolem Prahy, kde rychle přibývá lidí. Jen v Úvalech za posledních deset let přibylo zhruba 1000 lidí.

Rydvalová pro ČTK uvedla, že obec uzavřela smlouvu s dodavatelem loni v srpnu a již několikrát musela odložit termín předání staveniště, protože rozhodnutí o dotaci je navázané na zasedání meziresortní komise, která se ještě nesešla. Upozornila na to, že odložení projektu s sebou nese vícenáklady a investice je pro město nutná.

Autor: ČTK

Doporučujeme