Jihočeský Plav vyrábí 650 l vody za vteřinu,o 30pct víc než jindy

Tropické počasí zvyšuje spotřebu pitné vody i v jižních Čechách. Úpravnu vody v Plavu na Českobudějovicku, která patří do Jihočeského vodárenského svazu (JVS), opouští již druhý den v řadě každou vteřinu 650 litrů vody. Je to o 150 litrů za vteřinu víc než odpovídá průměrné celoroční produkci. ČTK to řekl mediální zástupce JVS Zdeněk Zuntych.

3 min. čtení

Jihočeská vodárenská soustava měří přes 550 kilometrů, vodu z ní pije a používá přibližně 400.000 Jihočechů, více než polovina obyvatel jižních Čech. Úpravna Plav je největší továrna na výrobu pitné vody v kraji.

"Sucho už se zřejmě začíná projevovat i na spotřebě. Pro nás je ale klíčové, že vodárenská soustava je stabilní a téměř 200 měst a obcí, do nichž dodáváme vodu, s ní nemá žádné problémy a nemusí kvůli jejímu nedostatku nuceně omezovat odběry," řekl ředitel JVS Antonín Princ.

JVS vyráběl již v horkých týdnech na přelomu května a června i přes 600 litrů vody za vteřinu. Výrobu pitné vody lze podle Prince kdykoliv zvýšit až na více než dvojnásobek. Kapacity svaz má a v nádrži Římov je stále přes 28 milionů metrů krychlových vody, což je podle JVS dost. Vodohospodáři vodu čerpají z dolní části přehrady, kde má teplotu osm stupňů Celsia, což usnadňuje i její úpravu, aby odpovídala normě pro pitnou vodu.

JVS sdružuje 264 obcí a měst, loni vyrobil 16,07 milionu metrů krychlových vody, meziročně o 1,4 procenta více. JVS vznikl v roce 1993, s produkcí kolem 16 milionů metrů krychlových je největším producentem a distributorem pitné vody v kraji. Jeho základem je vodárenská nádrž Římov, úpravna vody Plav, čerpací stanice a 35 vodojemů. Jde o majetek za sedm miliard korun. Za 25 let existence investoval JVS do vodohospodářské infrastruktury 3,3 miliardy korun.

Foto: Wikipedia, Jednorožec, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme