I první zářijový víkend čeká vodáky v Česku sucho

I první zářijový víkend bude čekat vodáky na řekách v Česku spíše sucho. Výjimkou budou úseky toků, kde se bude vypouštět voda z nádrží pro vodácké akce, třeba na Úhlavě pod nádrží Nýrsko. ČTK o tom dnes informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Až v neděli se podle meteorologů objeví místy bouřky.

4 min. čtení

Na Úhlavě pod Nýrskem na Klatovsku poteče voda v sobotu pro vodácké závody a v neděli pro společné splutí řeky. V sobotu se také bude vypouštět voda na řece Jihlavě pod přehradou Mohelno na Třebíčsku. O víkendu se koná i třeba Východočeský vodácký maraton z Týniště nad Orlicí do Pardubic na řekách Orlice, Labe a Chrudimka nebo extrémní maraton na Odře z Ostravy do Polska. Na těchto dvou akcích se ale budou muset vodáci spolehnout jen na vodu v řece bez vypouštění z přehrad.

"Pokud se vodáci vydají na vodu za romantikou, musejí počítat s mělčinami a suchými úseky," sdělil Jančar. "I Vltava pod Vyšším Brodem klesla k minimu. Otava je těsně nad minimem, ale od Sušice je plavba pohodová. Hůře je na tom Lužnice, kde lze plout mezi Suchdolem nad Lužnicí a Táborem. Situace na Lužnici se bude zlepšovat až s podzimním vypouštěním rybníků třeboňské pánve pro výlovy rybníků," doplnil.

Na Sázavě lze proplout od Ledče nad Sázavou do Krhanic, pod nimi je podle Jančara jen kamenné pole. V Ohři chybí voda na úseku kolem Karlových Varů, více je jí od nádrže Nechranice, kde ale řeka příliš neteče. Berounka je splavná jen do Berouna, Bílina s Ploučnicí jsou na minimu a z Orlic je splavná jen spojená pod Albrechticemi.

Z moravských a slezských řek je sjízdná Morava od soutoku s Desnou, ale lepší stav je až pod Olomoucí. Dyje je dobře sjízdná stále od Znojma až do Moravy, po níž lze pokračovat do Dunaje. Splavná je také Odra pod Ostravou a dolní toky Jihlavy a Svratky, Bečva má vody málo. "Podobně je na tom i Slovensko, kde sjízdné jsou jen velké řeky. Na lepší vodu si tak musíme počkat na podzimní deště, pokud přijdou," sdělil Jančar.

Foto: Wikipedia, Michal Klajban, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme