Hygienici začali v Olomouckém kraji kontrolovat koupací vody, jsou v pořádku

Hygienici v Olomouckém kraji začali tento týden s prvními letošními kontrolami vodních ploch určených ke koupání. V pondělí odebrali vzorky na Plumlovské přehradě na Prostějovsku a na štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce, podle laboratorních výsledků je v obou případech voda vhodná ke koupání, informovali ČTK zástupci olomoucké krajské hygienické stanice. Vodu v obou oblastech kontrolují hygienici pravidelně až do druhé poloviny září.

3 min. čtení

„V rámci Olomouckého kraje dlouhodobě sledujeme dvě koupací oblasti – Vodní nádrž Plumlov s místem odběru vzorků pláž U Vrbiček a koupací oblast Poděbrady s místy odběrů vzorků Poděbrady – Plané Loučky a Poděbrady – U přístaviště. Podle laboratorních výsledků je v odebraných lokalitách voda vhodná ke koupání,“ uvedli hygienici.

Odborníci na základě vzorků laboratorně zkoumají smyslově postižitelné ukazatele jakosti vody jako je znečištění odpady a přírodní znečištění, tak výsledky mikrobiologických, biologických a chemických laboratorních analýz. V případě Plumlovské nádrže hygienici vzorky odebírají co dva týdny, u Poděbrad je to jednou měsíčně. Další výsledky za Plumlov tak budou známy na začátku června.

Štěrkopísková jezera Poděbrady, kam míří za koupáním lidé z Olomouce i okolí, mají čistou vodu po celé léto. vodou tady není problém dlouhodobě, odborníci to přisuzují hydrogeologickým poměrům nádrže. Problémy se naopak vyskytovaly v minulých letech o prázdninách na Plumlově, ačkoli Povodí Moravy před časem dno přehrady s velkými náklady vyčistilo. Důvodem byly především přemnožené sinice. Loni v druhé polovině prázdnin byla kvalita vody v Plumlovské přehradě hodnocena stupněm tři z pětibodové škály.

Informace o kvalitě sledovaných vod ke koupání najdou zájemci na stránkách krajské hygienické stanice.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme