Hygienici už nebudou kontrolovat vodu v přehradě Vranov-Bítov

Krajská hygienická stanice začala sledovat stav kvality vody zhruba na dvaceti přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji. Letos poprvé vyřadila Vranovskou přehradu v lokalitě Bítov-Kopaninky, řekl ČTK ředitel odboru hygieny obecné a komunální Miroslav Staněk.

4 min. čtení

Podle něj tam v posledních letech byla špatná kvalita vody. Nově budou hygienici kontrolovat koupaliště Osada na Brněnské přehradě.

Hygienici sledují přírodní vodní nádrže nejméně jednou za měsíc. Na informačních tabulích informují rekreanty, zda je voda vhodná ke koupání, má zhoršenou kvalitu, není vhodná ke koupání, nebo že může být nebezpečná.

Na Vranovské přehradě se lidé koupou na dvou místech, a to na pláži Vranov a v lokalitě Bítov-Kopaninky. Zatímco Vranov navštěvuje široká veřejnost, místo v Bítově využívají podle Staňka spíše místní chataři. "Lokalita není tolik navštěvovaná a není to významná koupací oblast. Kvůli tomu i kvůli dlouhodobě nevyhovující jakosti vody pro koupání jsme místo vyřadili ze sledování," uvedl Staněk.

Podle něj tam hygienici v minulosti zakazovali koupání kvůli špatné kvalitě vody. "Vyřazením místa ze sledování však neříkáme, že se tam nedá koupat. V červnu nebo červenci může být voda vhodná, vše ale záleží na počasí," řekl Staněk. Upozornil, že pokud lidé vidí kalnou vodu nebo biologické znečištění s řasami a sinicemi, koupat by se neměli. "To neplatí jen pro Bítov-Kopaninky, ale obecně. Lidé se koupou na mnoha místech a my sledujeme jen zlomek z nich, kam chodí nejvíce návštěvníků," dodal Staněk.

Nově začnou hygienici pozorovat lokalitu Osada na Brněnské přehradě, což bude už páté místo na přehradě pod dozorem.
"Máme tam nové monitorovací místo. Nainstalovali jsme odběrový profil a informační tabule, na nichž budeme návštěvníky informovat," řekl Staněk.

Hygienici sledují na přehradě ještě lokality Kozí horka, Rakovec, Rokle a Sokolské koupaliště. Hlídají stav vody ve vodních nádržích v Letovicích, Palavě, na Nových Mlýnech, ale také na rybníku Suchý nebo na přírodních koupalištích v Kovalovicích, Bohuslavicích, na Lučině, v Lulči, ve Výrovicích, ve Vémyslicích nebo v obci Bantice, ale také přírodní biotop v Brně-jihu nebo jezírko Wellness Infinit Maximus v Brně.
 

Foto: Wikimedia, Džochy, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme