Hygienici odebírali poprvé v letní sezoně vzorky vody na jablonecké přehradě

Poprvé v letošní letní sezoně kontrolovali hygienici kvalitu vody v přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou. Sledování jakosti koupacích vod začalo i na dalších přírodních vodních plochách. Minulý týden odebírali hygienici vzorky na Máchově a Hamerském jezeře na Českolipsku, voda je tam zatím čistá. Novinářům to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

5 min. čtení

Jablonecká přehrada patří k oblíbeným rekreačním vodním plochám, za pěkného počasí tam míří nejen tisíce místních, ale i lidé z okolí včetně sousedního Liberce. Kvalitu vody kontrolují hygienici každé dva týdny, vodu odebírají na dvou místech – na plážích U Kiosku a U Prutu. Dnešní odběry ukázaly, že v jihovýchodní zátoce U Kiosku má voda navzdory chladným ránům 18 stupňů Celsia a průhlednost větší než jeden metr, v normě je i pH vody.

Voda se odebírá z hloubky 30 centimetrů na několika místech, v laboratořích pak zjišťují mikrobiologické znečištění a obsah toxických sinic nebo chlorofylu. „V případě mikrobiologického stanovení sledujeme dva ukazatele – jsou to Escherichia coli a intestinální enterokoky. Tyto ukazatele jsou indikátory fekálního znečištění,“ řekla ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci Jana Loosová. Zmíněné bakterie se ve vodě běžně vyskytují, v případě přemnožení mohou způsobovat průjmy a citlivější jedinci mohou mít i vyrážky.

Na výsledky podrobných rozborů vody si musí hygienici počkat. „Laboratoř to vyhodnocuje do tří dnů,“ doplnila Loosová. Informace o kvalitě vodyzveřejňují hygienici každý pátek na webu, lidé je ale najdou i na informačních tabulích přímo u přehrady. „Jsou tam i základní informace o ploše, informace o kvalitě vody i historické a také aktuální,“ dodala.

V posledních letech zůstává voda v Jablonecké přehradě vhodná ke koupání po většinu sezony, loni se až koncem srpna objevily ve zvýšené míře sinice, a voda tak nebyla vhodná ke koupání pro citlivé jedince, jako jsou děti, alergici nebo těhotné ženy. Udržet kvalitu vody pomáhá v posledních letech technologie nízkovýkonného rezonančního ultrazvuku. Vysílače jsou zhruba 30 centimetrů pod hladinou na plovákových nosičích a pohání je solární panely, jabloneckou radnici opatření každou sezonu stojí přes 400.000 korun.

Liberecký kraj je na vodní plochy bohatý, hygienici pravidelně sledují vodu na 35 nádržích a koupalištích, na dalších 13 aspoň dvakrát za sezonu. Letos nebudou odebírat vzorky na přehradě Harcov v Liberci, která je od loňského podzimu bez vody a kvůli rekonstrukci hráze, pravobřežní zdi a odbahnění dna zůstane vypuštěná do léta 2025. Loni odebrali hygienici v kraji 196 vzorků, provedli 146 kontrol a uložili podle Loosové pokuty za nesledování jakosti vody za 25.000 korun.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme