Hráz přehrady Kružberk se opravuje, nyní je bez koruny

Lidem se nyní naskýtá neobvyklý pohled na hráz přehrady Kružberk na Opavsku. Stavbaři při rekonstrukci vodního díla odstranili korunu (nejvyšší místo) hráze. Oprava horní části hráze, která začala v červenci a potrvá až do konce příštího roku, bude stát bez DPH 80 milionů korun. 

4 min. čtení

ČTK to včera řekl Čestmír Vlček, mluvčí státního podniku Povodí Odry, který se stará o vodní toky a vodní díla na území Moravskoslezského a částečně i Olomouckého kraje.

Kružberk na řece Moravici je nejstarší přehradou na severní Moravě a ve Slezsku. Dodává vodu hlavně ostravské aglomeraci.
Do zkušebního provozu byla přehrada uvedena 5. prosince 1955. Podle podniku po 60 letech fungování už rekonstrukci nutně potřebovala, protože některé části hráze jsou na hranici životnosti.

Podle technického ředitele Povodí Odry Petra Březiny je po zkušenostech z šedesátiletého provozu nutné ocenit spolehlivost i bezpečnost díla. "Zvláště bezpečnost – po stránce statické, provozní a hydraulické (bezpečnost proti přelití) vyhovuje i současným vysokým požadavkům. A to lépe než mnohé později projektované a budované přehrady," uvedl Březina v materiálu k 60. výročí vodního díla.

Rekonstrukce koruny hráze zahrnuje odbourání vozovky, chodníkových konzol a mostů přes přeliv a jejich opětovné vybudování,
dále úpravu systému odvodnění koruny a doplnění hydroizolace. Koruna hráze bude po rekonstrukci vypadat stejně jako před ní, ale povrch vozovky nebude z dlažebních kostek, ale asfaltový.

Po hrázi vede silnice druhé třídy mezi Svatoňovicemi a místní částí Jakartovic Kerharticemi. V době opravy je uzavřena. Provoz nádrže ale rekonstrukce nijak neomezila.

Hráz nádrže Kružberk je v nejvyšším místě vysoká 34,5 metru. Její koruna je dlouhá 280 a široká 9,5 metru. Zatopená plocha má přes 280 hektarů a v nádrži je přes 35 milionů metrů krychlových vody. Přehrada zajišťuje hlavně pitnou vodu pro ostravskou aglomeraci, a to zhruba polovinu z celkového potřebného množství. Pomáhá také snižovat povodňové vlny na řekách Moravici a Opavě.

Foto: „Kružberk reservoir dam“ od Jaki96Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme