Hradecký kraj zvýší příspěvky na vodovody o pětinu na 79 mil. Kč

Královéhradecký kraj dá letos malým obcím na projekty staveb a modernizací vodovodů a kanalizací téměř 79 milionů korun, což proti loňskému roku představuje nárůst o 18 procent. Krajskou podporu by si mělo celkem rozdělit zhruba 90 obcí. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Jiří Hošna.

3 min. čtení

Dnes krajští zastupitelé rozhodli, že peníze na nové vodárenské a kanalizační sítě dostane 11 obcí, například Malé Svatoňovice, Zdobnice, Božanov, Mostek, Zdechovice, Ostroměř, Dětenice a Kocbeře. Celkem si rozdělí téměř 13 milionů korun. Už dříve zastupitelé obcím poslali 61 milionů korun a zbylých pět milionů by mezi obce měli rozdělit do konce roku.

Peníze od kraje pomáhají malým obcím s financováním projektů, na které by jejich rozpočty nestačily. Díky krajské podpoře mohou obce postavit kanalizace splňující české i evropské normy na vypouštění splaškových vod. Peníze dostávají také obce, které nemají vlastní vodovodní síť s dostatečným množstvím kvalitní pitné vody.

"Letošní zvýšení celkové dotace je možné díky příznivému vývoji hospodaření kraje. Mohou se tak posílit dotační tituly, které kraj považuje za prioritní," uvedl Hošna. Největší část ze zatím schválených dotací jde 27 obcím na stavby vodovodů, a to více než 41 milionů korun. Kolem 15 obcí dostalo dohromady přes 22 milionů korun na stavbu kanalizací. Obce z krajských peněz mohou platit i pořízení projektové dokumentace k územnímu nebo stavebnímu řízení. Tuto podporu v celkové sumě přes deset milionů korun letos zatím čerpá 45 obcí.

Dotace malým obcím na vodohospodářské projekty kraj poskytuje od roku 2004. Do loňska takto vyplatil více než 400 milionů korun. Tyto peníze čerpalo zhruba 400 malých obcí.

Foto: Wikipedie, Prazak, licence GNU


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme