Hradecký kraj zahájil správní řízení ve věci ČOV Dvůr Králové

Krajský úřad Královéhradeckého kraje dnes v případu nečištění městských splašků ve Dvoře Králové nad Labem zahájil správní řízení s provozovatelem a majitelem čistírny odpadních vod. Provozovateli hrozí pokuta až milion korun, majiteli pokuta půl milionu korun.

4 min. čtení

Vzhledem ke lhůtám stanoveným zákonem lze první rozhodnutí krajského úřadu očekávat začátkem března. ČTK to řekl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Podle jednatele provozovatelské firmy WWTP DKNL Aleše Morávka dostali případ správního řízení na starosti právní zástupci firmy. "Opatření (nečištění městských vod) jsme udělali na základě právního rozboru, že takto můžeme postupovat," řekl Morávek.

Firma WWTP DKNL přerušila čištění kvůli sporu o ceny s dvorskou radnicí v pondělí 6. února ráno. Po následujících 56 hodin tekly splašky z šestnáctitisícového města do řeky. Provoz čističky začal ve středu večer a předcházela mu dohoda města s provozovatelem čističky. Město podle dohody zaplatí firmě WWTP DKNL zálohu za leden a únor 3,3 mil. Kč a obě strany vytvoří komisi, která by do konce března měla stanovit cenu čištění. Případnou dohodu o ceně čištění by mělo schvalovat dvorské zastupitelstvo. Vlastníkem čističky je akciová společnost EVORADO IMPORT.

Česká inspekce životního prostřední (ČIŽP) zahájila správní řízení kvůli vypouštění splašků do Labe již minulý týden. Viníkům hrozí pokuta až pět milionů korun. Podle neoficiálních předběžných výsledků rozborů byly pod odtokem ze zastavené čistírny naměřeny vyšší hodnoty amoniakálního dusíku.

Firma WWTP DKNL tvrdí, že měsíční náklady na čištění odpadních vod činí bez zisku asi 3,5 milionu. Společnost od města dostává 1,67 milionu Kč měsíčně.
Firmě tak za poslední roky prý vznikl deficit přes 100 milionů korun a hrozí jí insolvence. Firma radnici na přerušení čištění upozornila na začátku ledna, první jednání obou stran bylo 3. února.

Foto: Wikipedie, Karelj

Dvorská čistička původně patřila textilní společnosti Tiba a vedle vod z textilky čistila hlavně městské splašky. Textilka čističku v roce 2005 prodala firmě EVORADO IMPORT. Podle dvorského místostarosty Jana Béma (ODS) má město zájem čističku odkoupit, ale majitel prodej odmítá.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme