Hradecký kraj podpoří vodohospodářské projekty 21 miliony korun

Královéhradecký kraj chce rozdělit mezi obce 21 milionů korun na podporu budování vodovodů, kanalizací nebo čistíren odpadních vod. Letos jde již o třetí kolo tohoto dotačního programu, řekl novinářům radní kraje pro zemědělství a životní prostředí Karel Klíma (KDU-ČSL). Záměr budou 3. prosince schvalovat krajští zastupitelé.

3 min. čtení

"Ve třetím kole jsme podpořili 11 projektů za bezmála 21 milionů korun. V letošním roce se podpořilo celkem 56 projektů na rozvoj vodohospodářské infrastruktury za více než 57 milionů korun," uvedl Klíma.

Díky podpoře ve třetím kole dotačního programu začne například třetí etapa výstavby vodovodu v Češově-Liběšicích nebo dostavba vodovodu v Radimi či Údrnicích na Jičínsku. Nová kanalizace s čistírnou odpadních vod vznikne v Pilníkově na Trutnovsku a biologické dočišťování odpadních vod bude mít obec Barchov na Hradecku.

Poptávka obcí převyšuje finanční možnosti kraje, který letos evidoval 109 žádostí o podporu za více než 122 milionů korun. "Z tohoto důvodu bude dotační program pokračovat i v příštím roce," řekl Klíma.

Dotacemi z prvního kola už letos kraj podpořil především zahájené projekty spolufinancované ze Státního fondu životního prostředí ČR nebo ministerstva zemědělství. Maximální částku tří milionů korun získaly velké projekty v podobě vybudování kanalizace a čistírny odpadních vod v Černém Dole na Trutnovsku nebo rekonstrukce čistírny odpadních vod v Častolovicích na Rychnovsku. Podporu získalo i vybudování kanalizace ve Smržově a v Hlušicích na Hradecku nebo Dobré Vodě u Hořic na Jičínsku.

Dotace z druhého kola putovaly například na výstavbu vodovodu z Kohoutova na Trutnovsku do místní části Kladruby, prodloužení vodovodu v Orlickém Záhoří nebo vybudování posilujícího zdroje pitné vody v Liberku na Rychnovsku. Královéhradecký kraj také podpořil dostavbu vodovodu v Samšině na Jičínsku a vybudování části vodovodu a kanalizace v Potštejně na Rychnovsku.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme