Hradecký kraj dá obcím na vodovody 45 mil., o 30 pct míň než loni

Královéhradecký kraj hodlá letos dát malým obcím na stavbu či modernizaci vodovodů a kanalizací 45 milionů korun, což je o 20 milionů méně než loni. Dnes krajští zastupitelé z této sumy rozdělili 19 milionů korun na více než tři desítky projektů.

2 min. čtení

Malé vodohospodářské stavby obcí kraj podporuje od roku 2004 a celkem dosud mezi ně na více než 500 projektů rozdělil přes 470 milionů korun. ČTK to řekl mluvčí kraje Jiří Hošna. Podle krajského radního Jana Tippnera (ČSSD) není vyloučeno to, že kraj sumu celkové dotace ještě zvýší. Podobně tomu bylo i v minulých letech. Celkem kraj letos obdržel od obcí žádosti o dotaci na 107 projektů za více než 150 milionů korun.

Z dnes přidělených peněz například dostane obec Káranice čtyři miliony korun na výstavbu splaškové kanalizace. Stejnou sumu obdrží na výstavbu vodovodu Budčeves. Choustníkovo Hradiště pak může počítat s více než dvěma miliony, které mu pomohou postavit vodojem a propojit zásobní vodovodní řady. Další dotace bude kraj přidělovat v průběhu roku.

Peníze od kraje pomáhají malým obcím s financováním projektů, na které by jejich rozpočty nestačily. Díky krajské podpoře mohou obce postavit kanalizace splňující české i evropské normy na vypouštění splaškových vod. Peníze dostávají také obce, které nemají vlastní vodovodní síť s dostatečným množstvím kvalitní pitné vody. Obce mohou své projekty předkládat během celého roku, přičemž uzávěrka pro příjem žádostí je vždy k 31. březnu kalendářního roku.

Foto: Wikipedie: PavelR


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme