Hradecký kraj dá obcím na vodovody 40 mil., obce žádají 160

Královéhradecký kraj hodlá letos dát malým obcím na stavbu či modernizaci vodovodů a kanalizací 40 milionů korun. Požadavky obcí na dotace jsou přitom čtyřikrát vyšší, letos se kraji sešlo 108 žádostí s požadovanou celkovou dotací 159,9 milionu korun. Loni kraj mezi 44 žadatelů rozdělil 44 milionů korun. ČTK to řekla mluvčí kraje Eva Jouklová.

2 min. čtení

Krajské zastupitelstvo dnes souhlasilo s přidělením peněz prvním 27 vodohospodářským projektům. Kraj na ně dá 11,8 milionu korun. O přidělení dalších dotací rozhodnou zastupitelé v průběhu roku, dotace budou rozdělovat ještě třikrát.

Krajskou podporu 2,6 milionu korun dnes získal například Dobrovolný svazek obcí Křivina na intenzifikaci čistírny odpadních vod a vybudování kanalizace. Celkové náklady tohoto projektu jsou téměř 50 milionů korun. Krajské peníze také pomohou při stavbě kanalizací v Batňovicích a Čermné nad Orlicí. Na projektové dokumentace ke stavbě vodovodů kraj přispěje například obcím Cholenice, Budčeves, Sobčice a Bernartice.

Peníze od kraje pomáhají malým obcím s financováním projektů, na které by jejich rozpočty nestačily. Díky krajské podpoře mohou obce postavit kanalizace splňující české i evropské normy na vypouštění splaškových vod. Peníze dostávají také obce, které nemají vlastní vodovodní síť s dostatečným množstvím kvalitní pitné vody.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme