Horko zvýšilo spotřebu vody, frýdlantské vodárny nestačí dodávat

Nynější horké počasí tak zvýšilo spotřebu pitné vody, že ji Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) nestačí dodávat. Požádala proto odběratele, aby pitnou vodu nepoužívali k napouštění bazénů a zalévání. Je to preventivní opatření, problémem není sucho, řekl ČTK ředitel FVS Petr Olyšar. 

4 min. čtení

Vody je podle něj ve zdrojích dost, ale spotřeba je nyní stejná jako v červenci, a úpravny a rozvody kapacitně nestačí. Zahrady by podle FVS měli lidé zalévat užitkovou vodou a k napuštění bazénu si mohou objednat cisternu.

"Jak bylo první víkend opravdu teplo, tak lidi začali hromadně napouštět bazény a kropit. A my teď jedeme všechny zdroje na maximální výkon, co dokážeme. Spotřeba je jako v horkém létě v červenci, ale máme teprve konec května,"
řekl Olyšar.

Ukazuje to podle něj, že investice do zvýšení kapacity úpravny vody v Bílém Potoce byla potřeba. "V současné době tam dodáváme 23 litrů za vteřinu, po rekonstrukci by se měla kapacita zvýšit na 35 litrů," uvedl Olyšar. "Voda z vodovodů ale navíc není učena pro závlahy, na to by se měly používat jiné zdroje," dodal

Největší problémy jsou podle Olyšara ve Frýdlantu, který má 7500 obyvatel. V 70. letech, kdy se tam většina vodovodů stavěla, neměl u domu ve městě nikdo bazén, dnes jsou jich tam stovky a vodojemy kapacitně nestačí. Problémy s dodávkami vody ale zaznamenali odběratelé také třeba v nedalekých Hejnicích. "Tam to souvisí s rozvojem výstavby v jedné tamní lokalitě, kde je za posledních 20 let o třetinu víc domů. Vodovod je tam v pořádku, kapacitně ale nestačí. Pak stačí, aby dva nebo tři pustili závlahu, nebo naplno napouštěli bazén, a ostatní jsou bez vody," dodal.

FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. V minulých letech společnost modernizovala úpravnu vody ve Frýdlantu, kde kvalita vody dlouhodobě nesplňovala hygienické limity. Loni v červenci začaly práce na modernizaci a rozšíření úpravny vody v Bílém Potoce. Na projekt za zhruba 213 milionů korun získala FVS 125 milionů z evropského Operačního programu Životní prostředí, dalších 30 milionů přidá Liberecký kraj, zbytek zaplatí FVS z úvěru. Hotovo má být do konce roku.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme