Holýšov musí letos vyřešit elektřinu a čistírnu zóny v kasárnách

Holýšov musí letos vyřešit vyšší dodávky elektřiny a rekonstrukci čistírny odpadních vod v bývalých kasárnách v lese za městem. Tato čtyřicetihektarová plocha, kterou převzal před devíti lety zdarma od státu, slouží jako úspěšná druhá průmyslová zóna. Z 98 procent je zaplněná firmami, převážně místními podnikateli, kteří dávají práci téměř 300 lidem.

4 min. čtení

Podle starosty pětitisícového Holýšova Jana Mendřece (ČSSD) chce město vyřešit elektřinu co nejdříve a odpadní vodu do konce roku.
 

"Jak se tam firmy rozjíždějí, tak roste potřeba elektřiny. Chodí za námi, abychom zajistili zvýšení příkonu. Snažíme se o to," uvedl. Mendřec připomněl, že díky tomu, že zákazníkem ČEZ je město, mají firmy levnější elektřinu o zhruba dvě koruny za kilowatthodinu.

"Už teď máme trafačky (transformátorové stanice) na maximu. Od příštího měsíce nám ČEZ pro jednu firmu zvýší příkon, ale víc už zařízení neunese," uvedl starosta. Město nechce samo investovat do nových transformátorů, protože má jiné priority a nic by mu to nepřineslo. ČEZ nemá o staré zařízení zájem. "Ale společně hledáme možnosti," uvedl Mendřec. ČEZ by postavil novou přípojku, ale musely by ji zaplatit firmy nebo město. "Nechceme tam dávat velké peníze z rozpočtu. Začneme jednat s firmami, aby na to přispěly," řekl. Druhou variantou je, že by ČEZ vše zaplatil, ale městu i firmám by zdražila elektřina.

"Druhým problémem je stará kanalizace a nefunkční čistírna odpadních vod," řekl starosta. Do konce roku má město poslední výjimku na vypouštění do řeky. Holýšov, který je členem vodohospodářského sdružení obcí Domažlicka, nyní jedná o investici v jednotkách milionů korun s Chodskými vodárnami a kanalizacemi Domažlice.

V kasárnách, které dosud město finančně nezatěžovaly, prodalo město v minulých letech všechny velké budovy a plochy. Funguje tam asi 30 menších firem – zámečnické, truhlářské a stavební, prodej paliv, opravna strojů a vozidel, dvě fotovoltaické elektrárny, lakovna, sklady a logistická firma ICOM. Areál byl jedním z největších kasáren v Plzeňském kraji, vojáci odtud odešli před 23 lety.

 

 

Foto: Wikipedia, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme