Hlavní přivaděč vody odstavila havárie. Záložní zdroje JVS zafungovaly a pomohly i Písku a Budějovicím  

Mimořádná situace, která v týdnu nastala u osady Hamr nedaleko obce Doudleby na hlavním přivaděči surové vody DN 1400 mm, a vedla až k několika dennímu přerušení její dodávky z přehrady Římov do úpravny vody Plav, potvrdila, jak robustní a odolná je Vodárenská soustava jižní Čechy.

7 min. čtení

„Půlstoletí stará ocelová roura praskla. Hlavní příčinou bylo pravděpodobně špatné uložení potrubí na kamenném podloží, následné poškození izolace a proreznutí,“ říká Michal Míček, provozní náměstek Jihočeského vodárenského svazu (JVS), který největší vodárenskou soustavu na jihu Čech vlastní a provozuje. 

Závadu pracovníci JVS odhalili v pondělí, kdy je místní zemědělec upozornil na nezvykle zamokřený pozemek. Následovaly nezbytné technologické manipulace a ve středu brzy ráno odstavení úpravny od „římovské“ vody a vypouštění potrubí v tomto úseku. To trvalo celé dopoledne. A protože porouchané místo se nedařilo nalézt, neboť voda na povrch netryskala, ale pouze vyvěrala, úpravna vody Plav přešla na záložní zdroj surové vody u Vidova. Následně byla během čtvrtka a noci na pátek závada odstraněna. Od toho momentu už zase římovská surová voda proudí na klíčovou úpravnu vody, zásobující přes 400 tisíc obyvatel kraje. 

„Než jsme místo poruchy za pomoci bagru našli, uběhlo několik hodin. Následovalo ruční podkopání trubky na skalnatém podloží, aby bylo vůbec možné provést opravu a poškozené místo zavařit ocelovým plátem,“ přibližuje náročné práce Michal Míček. Oceňuje přitom práci kolegů vedených Ladislavem Chyňavou a Pavlem Váňou. Zatímco jeden tým zajišťoval opravu, druhý přechod na náhradní zdroj a jeho provozování. 

Zákazníci tuto největší poruchu na zařízeních JVS za poslední tři roky ale nezaznamenali. Tedy ani v Písku nebo Českých Budějovicích, kde shodou okolností právě v této kritické době na jejich vlastních vodárenských řadech nastala také porucha. 

„Zvládli jsme i tato úskalí. Třeba do Písku z plavské úpravny napojené na záložní zdroje proudilo do jejich vodojemu 30 litrů za sekundu. Tedy zhruba polovinu tamní potřeby,“ dodal náměstek. 

Podle Antonína Prince, ředitele a předsedy představenstva JVS, se opět potvrdil správný postup svazu při přípravě investic do zvýšení odolnosti vodárenské soustavy. „Máme je připravené i do směrů, kde se soustava využívá spíše jako bezpečnostní pojistka. Opět se tak potvrdilo, že soustava je pro život v kraji nenahraditelná,“ dodal ředitel svazu, který je sdružením 269 obcí a měst. 

Jihočeský vodárenský svaz právě na začátku léta zahájil několik let připravovanou náročnou a nákladnou výměnu téměř sedmikilometrového přívodního potrubí z přehrady do úpravny. První přišel na řadu úsek dlouhý 1293 metrů od úpravny Plav ke skalní štole ve Straňanech. Nové ocelové potrubí o průměru 1200 mm se pokládá vedle současného řadu DN 1400 Ten je v provozu už půlstoletí, ještě pro předchozí vidovskou úpravnu. Práce skončí v srpnu 2024 a vyjdou na 194 milionů Kč, z nichž 135 milionů Kč pokryje dotace Ministerstva zemědělství ČR. Na to naváže další úsek dlouhý 1620 metrů v katastru Doudleb, kde potrubí DN 1200 mm povede v nové trase mimo zastavěné území obce. Letos se na něm proinvestují 2,2 milionů korun. Rozpočet této části je zhruba 325 milionů korun. 

Závěrečný úsek od přehrady do Doudleb měří 3,7 kilometrů a vyjde na zhruba 460 milionů Kč. S jeho stavbou se počítá v roce 2025. I zde trasa povede souběžně s tou současnou. U Římova se napojí pod mostem přes řeku Malši na úsek z přehrady, který byl nově postaven po povodních v roce 2002. Celá výměna tohoto klíčového vodárenského přivaděče tedy vyjde na zhruba 950 milionů Kč. 

Doporučujeme