Hladiny řek v ČR klesají, třetí stupeň je na Svratce v Dalečíně

Hladiny řek v zemi klesají a vylití z břehů na většině míst nyní nehrozí. Třetí stupeň povodňové aktivity je pouze na Svratce v Dalečíně na Vysočině. Dalších šest stanic dnes po 15:00 hlásilo podle informačního portálu ministerstva zemědělství první stupeň. Meteorologové ale varují před tím, že vydatný déšť a tání sněhu bude dál zvedat toky zejména na severu Čech.

4 min. čtení

V Olomouckém kraji dělá problémy voda tekoucí z polí, řeky v kraji ale žádného povodňového stupně nedosáhly, zjistila ČTK.

V Libereckém kraji se sice celý den objevují dešťové přeháňky, nejsou ale nijak intenzivní.
Ještě ráno platil druhý povodňový stupeň na Panenském potoce v Pertolticích na Českolipsku, nyní už je tok v normálu. První povodňový stupeň je na Ploučnici v České Lípě a na Robečském potoku.

Na dolním toku Labe v Ústeckém kraji podle vodohospodářů povodně nehrozí. Do koryta největší české řeky se vejde voda z tajícího sněhu, dešťové srážky i voda z přítoků. Klidní jsou i lidé ve Varnsdorfu, kde řeka Mandava průběžně dosahuje k prvnímu povodňovému stupni, nebo v Hřensku na Děčínsku.

Podle meteorologů ale bude v Jizerských horách a Krkonoších dnes i ve čtvrtek vydatně a trvale pršet, proto v celém Libereckém kraji a na Děčínsku platí nadále povodňové ohrožení. Nižší stupeň ohrožení – pohotovost – vyhlásili meteorologové v Královéhradeckém kraji. Hladiny řek mohou kvůli dešti a tání sněhu stoupat i v dalších částech Česka, proto je povodňová bdělost v dalších osmi krajích: Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Jihomoravském, Zlínském, Olomouckém a v Kraji Vysočina. Stále má také být silný vítr.

Hladiny řek jsou momentálně nízko na jihu Moravy i v Olomouckém kraji. Hasiče tm ale zaměstnává voda tekoucí z polí. V olomoucké části Holice zatopila autosalon, uzavřená je kvůli ní silnice z Vacanovic směrem na Tršice na Olomoucku, proudy vody tečou i po hlavním silničním tahu z Kokor do Přerova. Pracovníci Povodí Moravy zase až do časného rána řešili problémy s ledovými krami v Bečvě na Přerovsku.

Foto: Wikimedia, Ben Skála, Benfoto, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme