Hladina poloviny podzemních vod v Česku je výrazně pod normálem

Hladina téměř poloviny podzemních vod v Česku je výrazně pod normálním stavem. Oproti loňsku klesla hladina u čtyř pětin vrtů. Hladiny řek se ale po výrazném letním suchu již zvýšily. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v aktuální zprávě ke stavu v polovině listopadu.

4 min. čtení

V normálu je hladina u podzemních vod jen u třetiny vrtů, hlavně v povodí Svratky a Svitavy, dolní Sázavy, Lužnice a dolní Ohře. U 47 procent vrtů je ale úroveň výrazně pod normálním stavem. "Nejvíce jich je stále v severních, severovýchodních a jihozápadních Čechách, v povodí horní Sázavy a na severu Moravy," sdělili pracovníci ústavu.

Sucho začalo již o minulé zimě, která byla podle předběžné zprávy ústavu nejsušší od roku 1961. Od letošního ledna do konce srpna pak spadlo na českém území 353 milimetrů srážek, tedy 353 litrů na metr čtvereční, což je po roce 2003 druhá nejnižší hodnota od roku 1961.

V následujících týdnech ale podle ČHMÚ nastane mírný vzestup podzemních vod. Již nyní ve srovnání s předchozím měsícem hladiny zhruba tří čtvrtin vrtů rostou nebo stagnují.

Na řekách a potocích již podzimní deště většinou situaci zlepšily. V Povodí Vltavy přinesly místní vydatnější deště zvýšení hladin, v některých případech bylo v tocích až 2,5krát více vody než obvykle. Samotná Vltava ve Vraňanech tekla v objemu 125 kubíků za vteřinu, tedy asi polovinou obvyklého průtoku. "Odtok ze středního Labe představoval asi 110 procent dlouhodobého listopadového průměru," oznámili meteorologové. V Děčíně pak mělo Labe 87 procent dlouhodobého průměru. Průměrný stav toků je nejčastěji mezi 45 a 150 procenty běžného listopadového průtoku.

Sucho během léta způsobilo potíže zemědělcům, špatnou úrodu měli například pěstitelé chmele, ovoce a zeleniny či brambor, naopak se dařilo obilninám. Velké škody také očekává Státní podnik Lesy České republiky, a to hlavně na výsadbě stromů. Velmi časté byly kvůli suchu letní požáry lesů a polí, někdy zasáhly i plochy o rozloze v desítkách hektarů.

Foto: "Progardes surving the drought Richmond Qld Feb 2014 4555" by BtcpgOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme