Heřmanova Huť dokončila nový vodovod, lidem nepoteče kalná voda

Heřmanova Huť na severním Plzeňsku, kde lidem často tekla z kohoutků kalná pitná voda, dokončila stavbu nového vodovodu. Více než 4,3 kilometru dlouhý přivaděč z Ostrova u Stříbra přišel na 14 milionů korun bez DPH. Polovinu hradila dotace ministerstva zemědělství, kraj dal dva miliony a na zbytek si obec vzala úvěr. 

5 min. čtení

ČTK to řekl starosta Radek Lukáč. Dodávky pitné vody, kterou odebírá 90 procent z 1800 obyvatel obce, se naplno rozběhnou od ledna 2016.

"Pod kruhovým objezdem u zóny v Ostrově máme vodojem 300 kubíků," uvedl. Jde o vodu z řeky Mže, tedy skupinový vodovod ze Stříbra, na nějž se obec napojila.

"Investice se do ceny vody nepromítne," řekl Lukáč. Tu bude dále stanovovat Vodárna Plzeň, která provozuje v obci vodovodní řady, které vlastní společnost Vodárenská a kanalizační, do níž v roce 1994 vložilo majetek 50 obcí z Plzně-severu. Přivaděč bude spravovat sama obec. "Doteď kupovala vodárna vodu od skláren a nyní to bude za stejnou cenu od obce," uvedl.

V dosud dodávané vodě ze sklárny, zdroje ze 60. let minulého století, byl velký obsah manganu a železa a bylo náročné ji upravit. Nová voda bude měkká a lidé tak nebudou mít problémy s usazováním vodního kamene. Z vodovodu, rozvedeného po celé vsi, ji budou odebírat vedle 90 procent místních i obě sklárny. "Rezervu na další rozvoj máme," řekl Lukáč. V územním plánu jsou totiž tři velké plochy na bydlení – uprostřed obce, ve směrech na Hněvnice a od Plzně.

"Nový zdroj je z hlediska zabezpečení a kvality vody na řádově vyšší úrovni než původní zdroj," řekl provozní ředitel Vodárny Plzeň Jan Kretek.

Obec o novém zdroji pitné vody jednala od roku 2008, kdy místní sklárna SHH řekla, že svůj vodojem s vodou z bývalé šachty nechce od roku 2016 provozovat. "Chtěli nám ho prodat za zbytečně velké peníze a dalších asi 30 milionů korun bychom museli dát do opravy," řekl Lukáč. Obec musela projekt několikrát předělávat kvůli církevním pozemkům a stavbě hal a kruhového objezdu u průmyslové zóny.

Heřmanova Huť v posledních letech silně investuje; rozpočet bez dotací má 16 milionů Kč, z toho na investice jde přes čtvrtinu
. Majetek obce se za šest let ztrojnásobil na 125 milionů Kč. Obec rekonstruovala školu za 40 milionů Kč, spolkový dům za osm milionů, opravila jídelnu za šest milionů, školku za pět milionů korun, vodárenskou věž za tři miliony a za dva miliony průtah. Nyní dokončila silnici ke sklárnám za 12 milionů Kč. "Daří se nám na všechny akce získávat dotace z ROP, ministerstev zemědělství a financí i od kraje. Velmi nám pomohly také SÚS Kralovice, SŽDC, Vodárna Plzeň, sklárny i zhotovitelé," dodal.

Foto: „Heřmanova Huť, Horní Sekyřany, Revoluční street“ od Pavel Hrdlička, Wikipedia. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme