Havárie potrubí a praskající vodoměry hlácí vodohospodáři z celé ČR

Velké mrazy přináší velké problémy. Výsledkem jsou ve všech koutech naší země havárie vodovodního potrubí a zamrzlé vodoměry. Vodohospodáři připomínají, že hůře ale bude až  půda promrzne do spodních vrstev a apelují na kontrolu a včasnou izolaci vodoměrů.

8 min. čtení

Za poslední týden Pražské vodovody a kanalizace zaznamenaly 58 havárií vody, což je o 13 procent méně než minulý rok. Arktické mrazy zatím netrvají dlouho a půda ještě nepromrzla do nižších vrstev.

„Pokud budou teploty více kolísat a případně se oteplení, bude se četnost havárií zvyšovat, především vlivem pohybů půdy s následným tlakem na potrubí," vysvětlil mluvčí firmy Ondřej Pokorný. Pohyby půdy způsobují zhruba 30 procent všech havárií.

Vodohospodáři mají plné ruce práce c celé ŘR. V Karlových Varech mráz zapříčinil havárii vodovodního potrubí v oblasti Stará Role. Voda, která z něj začala téct vytvořila během chvíle z přilehlé silnice kluziště. Odřízla také zaparkovaná auta, majitelé je museli vytlačit.

Aktuálně je bez vody 200 – 300 lidí. V jedné ze základních škol muselo být urychleně vyhlášeno ředitelské volno, kvůli havárii vody totiž přeslalo fungovat topení. Děti proto dostaly jen domácí úkoly a pak odešly domů. Vodohospodáři na opravě intenzivně pracují. Voda by podle nich mohla téct už mezi 13 – 15 hodinou.

Někteří Jihočeši zůstali kvůli mrazu také bez tekoucí vody. Podle mluvčí společnosti ČEVAK Jitky Kramářové zaznamenali vodohospodáři za poslední dva dny deset poruch hlavních vodovodních řadů a přípojek. Vyjížděli také k deseti zamrzlým vodoměrům. "Vodoměry měníme řádově do hodiny. U potrubí může oprava trvat déle," dodala Kramářová.

Problémy hlásí i ze Vsetína. "Vlivem silného mrazu praskla část litinového potrubí. Museli jsme ji vyměnit," sdělil vedoucí provozu společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín Vladimír Teplý.

Plné ruce práce mají vodohospodáři v Jičíně. Na mnohých místech okresu jsou hlášeny poruchy vodovodního řadu. "Zatím nic dramatického, jde jen o lokální závady, které jsme schopni během několika hodin odstranit. Horší to bude, až mrazy povolí," domnívá se Luboš Haken z Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín.

Na Moravě už mají letos první zkušenost se zamrzlými vodoměry.
„Funguje čtyřiadvacetihodinová pohotovostní služba, která je při případné závadě okamžitě připravena zasáhnout. “ komentuje mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná. Do včerejšího dopoledne eviduje Moravská vodárenská na Olomoucku dva případy, kdy mráz poškodil měřič odběru vody. Jde o případy, kdy bylo zapomenuto otevřené či rozbité okénko v místnosti s vodoměrem.

Nejvíce prasklých vodoměrů ale očekáváme na přelomu března a dubna, kdy lidé vyrazí na chaty a chalupy. Tam totiž většinu času voda v potrubí stojí, a tudíž snáze zamrzne," dodala mluvčí Moravské vodárenské Helena Koutná .

Mluvčí připomíná, že v mrazivém období je vhodné zkontrolovat, zda je vodoměr umístěn ve vytápěné místnosti či minimálně izolován, například izolační vatou. Prostor je třeba dobře uzavřít proti pronikání chladného vzduchu zvenčí, protože i průvan může způsobit zamrznutí a poškození vodoměru.

"Jako tepelnou izolaci zásadně nepoužívejte materiály, které mohou navlhnout. Pokud se vodoměr nachází ve vodoměrné šachtě, musí zákazník dbát na to, aby šachta byla pečlivě uzavřena a její vstup zabezpečen tak, aby ji nemohla zaplavit povrchová voda, v zimě je navíc vhodné poklop šachty přikrýt tepelnou izolací, například polystyrenem. V případě, kdy jsou odběry minimální nebo vůbec žádné, např. na letních chatách, je nutné rozvody vody úplně vypustit,"
doporučuje Moravská vodárenská.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme