Havárie na Kladensku zastavila dodávky vody pro tisíc obyvatel

Kvůli havárii vodovodu u Svinařova a Třebichovic na Kladensku jsou od soboty zastavené dodávky vody pro zhruba tisícovku obyvatel. Škody budou zřejmě v řádu statisíců korun.

3 min. čtení

Zásobování vodou má ještě během dneška zajistit náhradní vodovod položený na povrchu země, nyní mají lidé k dispozici cisterny s pitnou vodou. ČTK to řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová.

Místo poruchy hledají technici od soboty na zhruba dvoukilometrovém úseku vodovodu. Jde o lokalitu, kde se dříve těžilo uhlí. "Pokud by se nejednalo o území, které je poddolované, místo poruchy už by se zřejmě ukázalo na povrchu," řekl ČTK specialista provozu Vodovod ze společnosti Středočeské vodárny Jan Jindra. Podle něj je pravděpodobnou příčinou havárie vodovodního potrubí vada materiálu.

V tomto případě unikající voda mizí v podzemí, a tak se neprojeví ani propadem zeminy ani například nově vzniklým "jezírkem". Pro vyhledání havárie tak dnes pracovníci vodáren kromě sond použili soupravu s takzvaným offlineovým korelátorem, který pracuje na principu ultrazvuku. Z jeho záznamů technici mohou vyhodnotit, v jakém úseku potrubí se havárie stala. "Jedná se o jednu z nejmodernějších technologií, které lze v tomto případě použít," dodal Jindra.

Poškozené potrubí se pracovníci vodáren snaží opravit v co nejkratším termínu. "Ale u této havárie se spojilo vše proti nám. Nepřístupný terén, poddolované území a délka vodovodního potrubí," uvedl manažer provozu Vodovod Václav Kodeš.

Foto: „Kladnonám.star.pav“ od EdisteewrVlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme