Hasiči v hradeckém kraji mají zařízení na dálkovou dopravu vody

Hasiči v Královéhradeckém kraji získali nové zařízení na dálkovou přepravu vody, které využijí především při hašení rozsáhlých lesních či polních požárů nebo při záplavách. Zařízení stálo zhruba 13,5 milionu korun, pořízeno bylo z peněz Integrovaného operačního programu, řekl ČTK ředitel královéhradeckých hasičů František Mencl. 

2 min. čtení

Hasiči v hradeckém kraji plánují další obměnu techniky za několik desítek milionů korun.

"Původní operační programy byly již ukončeny, nyní připravujeme žádosti o peníze z nových programů. Z peněz od ministerstva vnitra letos budeme řešit nákup dvou cisternových automobilů za celkem přibližně 12 milionů korun" řekl Mencl. Královéhradečtí hasiči do dalších let chtějí vyměnit především výškovou techniku.

"Na stanicích ve třech okresních městech je tato technika více než 20 let stará, počítáme s nákupem tří automobilových žebříků," řekl Mencl. Cena jednoho žebříku se pohybuje kolem 12 milionů, hasiči chtějí na jejich zakoupení získat peníze z evropských fondů.

Včera dopoledne hasiči v centru Hradce Králové na břehu Labe zkoušeli sestavení čerpadla s hydromotorem a s hadicemi. "Je to pro případy, kdy na místě požáru není dostatek vody a je nutné ji dopravovat z větší vzdálenosti, toto zařízení ji umí dopravit až na vzdálenost kolem jednoho kilometru," řekl včera novinářům jeden z hasičů Radek Křížek. Čerpat je možné také znečištěnou vodu a kal, v ideálních podmínkách čerpadlo dokáže přepravit až 8000 litrů za minutu.

 

Foto: Wikipedia, Michal Maňas, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme