Hackeři v USA prý napadli systém dodávající pitnou vodu

Hackeři údajně začátkem listopadu napadli systém, který zajišťuje dodávky pitné vody pro tisíce občanů státu Illinois. Podle BBC se jim podařilo z provozu vyřadit pumpu tím, že ji rychle vypínali a zapínali. Útok již vyšetřuje americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

2 min. čtení

Jako první o případu z 8. listopadu na svém blogu informoval Joe Weiss, který radí firmám, jak se před podobnými útoky bránit. Hackerům, kteří pravděpodobně útočili z Ruska, se do sítě společnosti zajišťující dodávky pitné vody podařilo připojit díky ukradeným přihlašovacím údajům a heslům, citoval Weiss ze zprávy illinoiského protiteroristického a zpravodajského centra.

Peter Boogaard, mluvčí ministerstva vnitřní bezpečnosti, uvedl, že jeho úřad o případu shromažďuje podrobnosti. Řekl také, že zatím nemá žádné věrohodné a potvrzené informace, které by ukazovaly na to, že veřejnosti hrozí nebezpečí.

Po slovech Boogaarda se na internetu nechal slyšet hacker s přezdívkou pr0f, který tvrdí, že se mu podařilo získat přístup do systému společnosti, která zajišťuje čištění vody. Prý mu k tomu stačilo získat heslo o třech znacích. Údajně postižená společnost z texaského Houstonu se k tomu zatím nevyjádřila.

Podle BBC jsou útoky zatím posledními pokusy hackerů o získání přístupu do systémů SCADA, které řídí stroje čistící vodu, vyrábějící elektřinu nebo organizující hromadnou dopravu. Případné zneužití těchto systémů teroristy by podle odborníků mohlo mít katastrofální následky.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme