Greenpeace odstartovalo kampaň za kvalitu českých řek

V Česku je kvalita řek v posledních 20 letech výrazně stoupla. Pravidelný monitoring provádí i letos ekologické organizace Greenpeace. První vzorky vody a usazenin dnes zástupci organizace odebrali od čistírny odpadních vod v pražské Bubenči.

3 min. čtení

Zlepšení kvality vody je podle zástupce a vedoucí kampaně Greenpeace Jana Freidingera evidentní. „Obnovují se ale nové a nové hrozby, které jsme před 10 až 15 lety neznali,“ dodává Fobinger.

Novinkou posledních let je případná přítomnost hormonálních látek. Ty se podle Freidingera nedostávají do vody pouze z užívání antikoncepce. Např. Nonylfenol, který je v Evropě zakázaný, používají v textilním průmyslu v Číně. Šetření Greenpeace odhalilo spojení řady světových oděvních značek s továrnami odpovědnými za vypuštění jedovatých látek. Mezi nimi jsou i světoznámé velké značky Nike a Adidas nebo čínská národní značka sportovního oblečení Li Ning.

Freidinger vysvětluje rizika Nonylfeolu: "Zůstává v produktu a když ho vyperete, tak se prostřednictvím odpadních vod zpětně dostane i do českých řek.“ Greenpeace chce prosadit opatření, podle kterého by byl Nonylfenol zakázán i v dovážených výrobcích.

Česká inspekce životního prostředí se o nadlimitním obsahu nonylfenolu dozví ve chvíli, kdy u velkých čističek odpadních vod dosáhne množství jednoho kilogramu za rok. To se podle mluvčí inspekce Ivany Awwadové zatím nestalo. Úřad na popud Greenpeace loni zkontroloval desítky čističek.

„V minulém roce jsme prověřili asi 30 čistíren odpadních vod. Zjistili jsme, že nepřekračují prahovou hodnotu pro ohlašování do IRZ (Integrovaný registr znečišťování),doplňuje paní Awwadová.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme