FVS chystá rekonstrukci úpraven vody ve Frýdlantu a Bílém Potoku

Frýdlantská vodárenská společnost (FVS) připravuje rekonstrukci úpraven pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoku. Projekt za 358 milionů korun získal dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Z evropských peněz získala firma 292 milionů korun, dalších 66 milionů musí zajistit sama.

3 min. čtení

Práce by měly začít ještě do podzimu. ČTK o tom včera informoval předseda představenstva FVS a starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). Stavební práce by měly trvat 18 měsíců.

"Realizace projektů na úpravně vody Frýdlant a úpravně vody Bílý Potok je pro nás naprosto zásadní a nezbytná. Bez těchto investic bychom nebyli schopni dlouhodobě garantovat kvalitu vody pro naše klienty," řekl ČTK ředitel FVS Petr Olyšar. Frýdlantská úpravna má podle něj problémy hlavně s nadlimitním množstvím dusičnanů. Dětem předškolního věku a těhotným ženám tak FVS vydává vodu balenou, umožňuje to výjimka od hygieniků.

Výjimka ale končí v závěru roku 2013, tedy v době, kdy úpravny vody ještě nebudou dokončené. "Připravili jsme provizorní opatření, které zajistí dosažení požadovaného limitu 50 miligramů dusičnanů v litru naší vody už na podzim. Vodu budeme dusičnanů zbavovat pomocí takzvané reverzní osmózy," řekl Olyšar. Provizorní linka reverzní osmózy bude až do dokončení rekonstrukce frýdlantské úpravny umístěna v mobilním kontejneru. Toto dočasné opatření chce vodárenská společnost spustit už v srpnu.

FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. Úpravny vody ve Frýdlantu a Bílém Potoku jsou dominantním zdrojem pitné vody pro 23.000 obyvatel regionu, Obě bez větších investic fungují od první poloviny 70. let minulého století. Rekonstrukci úpraven vody připravovala FVS několik let, proces značně zkomplikovaly povodně, které postihly Frýdlantský výběžek v srpnu 2010. Jen na vodárenské infrastruktuře napáchala tehdy velká voda škody za 90 milionů korun.

 

Zdroj: Wikipedia, Daniel Baránek, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme