Fuksa odvolal ředitele Povodí Morava

Generální ředitel státního podniku Povodí Moravy Libor Dostál přišel po roce o křeslo. Personální zemětřesení má podle ministra zlepšit fungování této organizace. Výhrady se týkají zejména nedostatečné komunikace a neuspokojivých hospodářských výsledků.

3 min. čtení

"Nevím o ničem, na co bychom ohledně požadavků ministerstva nereagovali včas a v termínu," řekl Dostál MF DNES. I když své odvolání označil jako legitimní nárok ministra zemědělství, propad hospodaření rozhodně odmítl. "Když jsem firmu přebíral, byla ve ztrátě jedenáct milionů korun. Teď je plusová v řádech milionů," doplnil.

Dalším impulzem ke změnám ve vedení byla podle Fuksy i jeho osobní návštěva zaplavených oblastí na Olomoucku a Hranicku, které pod správu Povodí Moravy spadají. "Prakticky všichni starostové dotčených obcí kritizovali vedení povodí za slabou komunikaci a špatnou práci. Sám jsem měl možnost se na vlastní oči přesvědčit, že jejich kritika je bohužel oprávněná," uvedl ministr.

To Dostál odmítá. "Nevím o žádné konkrétní stížnosti, která by zazněla na naši adresu," zdůraznil. Komunikace při povodních, odstraňování škod i příprava protipovodňových opatření byla podle něj zcela bez problémů.

Novým generálním ředitelem Povodí Moravy se stane Radim Světlík
, který od roku 2008 do května 2010 působil jako provozní ředitel a současně jako šéf závodu Dyje. V dozorčí radě pak nově zasedne ekonom a personalista Robert Knobloch nebo zastupitel městské části Brno-sever Jiří Hos.

Dostálovo odvolání včera kritizoval jihomoravský hejtman Michal Hašek.
Postup ministra zemědělství označil za politický nátlak vlivových skupin uvnitř ODS a vyzval Ivana Fuksu, aby na obsazení místa generálního ředitele vypsal výběrové řízení.


Zdroj: (hav)

Zdroj: (hav)

Doporučujeme