Frýdlantská vodárenská chystá investice za 437 mil.Kč

Investice za 437 milionů korun připravuje Frýdlantská vodárenská společnost (FVS), která je dominantním dodavatelem pitné vody ve Frýdlantském výběžku a zajišťuje tam i čistění odpadních vod. Většina peněz na investice je určena na modernizaci dvou klíčových úpraven pitné vody ve Frýdlantu a Bílém Potoce.

3 min. čtení

"Je to vysoká částka, která ale přinese výrazné technologické zlepšení dvou hlavních zdrojů pitné vody pro Frýdlantsko," řekl ředitel FVS Petr Olyšar. Připustil, že s tak velkými investicemi je spjato riziko velkého zadlužení nejen pro společnost, ale i pro obce, jejichž majetek bude nutné dát bankám do zástavy. Projekty je podle něj ale nutné realizovat, jinak na konci příštího roku přestane úpravna ve Frýdlantu dodávat pitnou vodu pro město a podstatnou část regionu, v němž žije 23.000 lidí.

Rekonstrukce úpravny ve Frýdlantu přijde podle odhadů na 167 milionů korun, v Bílém Potoce bude ještě o 40 milionů dražší. FVS se ale na oba projekty podařilo získat dotace z Operačního programu Životní prostředí. "Bez této podpory bychom nikdy nemohli projekty realizovat, celkově máme přislíbeno bezmála 300 milionů korun," dodal ředitel. Zbytek peněz musí Frýdlantská vodárenská dát ze svého, část bude financovat z úvěru. Na projekty přispějí i města vkladem do základního kapitálu FVS. Frýdlant to bude stát pět milionů, Hejnice, Nové Město pod Smrkem a Raspenava přidají po třech milionech a Krásný Les půl milionu korun.

FVS vznikla v roce 2004 transformací Frýdlantského vodárenského sdružení. Akcionáři společnosti je 18 měst a obcí Frýdlantského výběžku. Firma neinvestuje jen do modernizace, ale stále ještě pracuje i na opravách škod po povodních, které region zasáhly v srpnu 2010. Na vodárenské infrastruktuře napáchala tehdy velká voda škodu 90 milionů korun. Kvůli nutným investicím zdražila letos voda na Frýdlantsku o rekordních 14 procent. Odběratelé platí za metr krychlový 84,30 Kč.

Foto: Wikipedie: Daniel Baránek


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme