Frýdek-Místek nechá obnovit tůně v korytu Bílého potoka ve Frýdeckém lese

Magistrát ve Frýdku-Místku nechá obnovit tůně v korytu Bílého potoka ve Frýdeckém lese. Místo chce zkultivovat, a vytvořit tak mokřadní biotop pro živočichy a rostliny. U tůní má navíc vzniknout i odpočinkové místo pro turisty. Práce vyjdou na 1,4 milionu korun. Úpravy začnou v říjnu a potrvají do konce letošního roku. ČTK to řekla mluvčí města Jana Musálková Jeckelová.

4 min. čtení

„Drobné rybníčky na horním toku Bílého potoka ve Frýdeckém lese se dočkají obnovy. Město nechá opravit čtyři nádrže, tři z nich jsou přitom ve špatném technickém stavu a budou obnoveny kompletně. Obnova nemine také studánku,“ uvedla mluvčí.

U jedné z tůní projekt počítá s prohloubením dna a odtěžením z něj sedimentů. „Necháme opravit a zpevnit hráz a odstranit přelivy z provizorně a svépomocí zabudovaných trubek. Vypouštěcí zařízení bude dvojité s lávkou s kamenným bezpečnostním přelivem,“ uvedl Jakub Vicher z odboru životního prostředí a zemědělství.

Větší zásah je v plánu u hrází dalších tří rybníčků, které jsou ve špatném stavu a nahradí je dřevěné stupně z jedlových nebo modřínových kůlů. Na rozdíl od první tůně nemají a nebudou mít trvalou vodní hladinu, ale vznikne zde mokřad. U tří nádrží bude zároveň zvolen různorodý postup úpravy, čímž vznikne více biotopů na jednom místě, a v důsledku toho větší rozmanitost rostlin a živočichů.

První zmínky o vzniku tůněk jsou z roku 1949. Vybudovali je místní rybáři, a to pomocí důmyslného použití jednoduchých vzdouvacích a akumulačních zařízení. Až do 90. let minulého století nádrže sloužily k odchovu pstružího plůdku. Pak je rybáři opustili a rybníčky postupně chátraly.

Z obratlovců se v obnoveném biotopu bude dařit zejména obojživelníkům a plazům, jako jsou žáby, čolci, užovky, ale také různým druhům ptáků a malým savcům. Výrazně to podpoří výskyt bezobratlých druhů klešťanek, znakoplavek, bruslařek, vírníků, jepic, okružáků, splešťulí, jehlanek a na ně vázaných druhů vážek. V rámci projektu pracovníci odstraní skládky biologického odpadu v okolí a zajistí likvidaci porostů nepůvodní křídlatky.

Autor: ČTK

Foto: Wikipedia

Doporučujeme