Francouzský styl? Voda z vodovodu!

Ekologická, čistá a zároveň velmi levná – to vše je voda z kohoutku, která nyní čím dál více získává na přitažlivosti. A přitom to není nedostatkové zboží. Najdeme ji všude. Například na francouzských stolech...

3 min. čtení

Ve Francii si lidé vybaví pohodové stolování už po staletí stále stejně: zahradní salát, víno od místního vinaře, sýr od farmáře z lokální farmy a voda z vodovodu ve skleněné karafě. Tento trend je dlouhodobý, protože je zkrátka ekonomický, ekologický, i vhodný pro naše zdraví.

Ruku na srdce – všichni si obecně přejeme to samé – za málo peněz hodně muziky. A s elegancí to je podobné. Tady se ale vybízí otázka – patří plastová pet láhev s etiketou k nějaké estetické kultuře stolování? Asi nám do romantického obrázku oběda na francouzském venkově moc nezapadá. Není divu. Skleněná karafa s třpytící se čerstvou vodou na stole jistě vždy vypadá o něco lépe. Schválně to zkuste. A až se vás někdy někdo u večeře zeptá, co právě vy děláte pro životní prostředí, bez váhání můžete odpovědět: „Piji vodu z vodovodu.“ 

Voda z vodovodu vytváří 2500krát méně skleníkových plynů a navíc je asi 100-300krát levnější než voda balená.
Pitím kohoutkové vody navíc omezujeme plastový odpad. Ano – někdo by mohl argumentovat, že plasty se přece recyklují. To je sice pravda, ale i proces recyklování spotřebovává energii, čímž zase vytváří uhlíkovou stopu.

V Paříži vznikl projekt se sloganem „Voda – společné blaho lidstva“
, který podporuje pití vody z kohoutku. V rámci projektu se prodávají karafy s obrázkem Eiffelovy věže, nebo s jarními motivy, barevné a přesto elegantní. Zkuste si také nějakou pořídit.

Zdroj: Deník Figaro, 24. 3. 2012, autor Emmanuelle Jary


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme