FN Olomouc odhaduje škodu v zaplavené kardiologii na desítky mil.

Zřejmě na desítky milionů korun se vyšplhají škody na zařízení podzemní části kardiologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci, které v noci na sobotu zaplavila voda kvůli havárii vodovodu. Dva sály, které slouží i intervenčním kardiologickým výkonům například při infarktu myokardu, zůstanou zhruba dva týdny mimo provoz. Akutní případy jsou převáženy do Brna a Zlína, pro plánované zákroky nemocnice našla náhradní prostory, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

3 min. čtení

Akutní případy jsou převáženy do Brna a Zlína, pro plánované zákroky nemocnice našla náhradní prostory, řekl ČTK mluvčí nemocnice Egon Havrlant. "Škody nyní vyčíslujeme. Zničené jsou například omítky a zdravotnický materiál, který přišel do kontaktu s vodou. Přístroje by poškozeny být neměly, provedeme ale jejich revize. Přesné vyčíslení škod by mohlo být hotovo během několika dní, nemocnice je ale proti podobným haváriím pojištěna," uvedl mluvčí.

Dva katetrizační sály a obslužné sály zůstanou mimo provoz zřejmě dva týdny. Omezení se dotkne zejména akutních případů, které záchranná služba po dohodě transportuje do dvou fakultních nemocnic v Brně a krajské nemocnice ve Zlíně. Olomoucká nemocnice naopak již nalezla náhradní prostory pro plánované zákroky. "Již od úterý začneme využívat angiolinku na radiologické klinice a budeme využívat také sály na kardiochirurgii. Plánované výkony tak omezovat nemusíme," doplnil Havrlant.

Kvůli havárii na vodovodu se voda dostala do podzemní částí kliniky, zdraví pacientů ani personálu ale neohrozila. Havárie se stala v prvním podzemním podlaží, kde bylo pět až deset centimetrů vody. Stropy protekla i do druhého podzemního podlaží.

Foto: Wikipedie: Millenium187

Katetrizační sály se využívají ke kardiologickým intervenčním výkonům, nejedná se o klasické operační sály. Byly nově vybaveny, v minulých letech prošly rekonstrukcí.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme