Firma zadávající dokumentaci ke kanalizaci v Brně odmítá chybu

Firma Pöyry, která zadávala dokumentaci k opravě kanalizace v Brně, odmítá, že v ní udělala chybu. Kvůli ní má město přijít o 250 milionů korun z dvoumiliardové dotace od ministerstva financí. Úředník brněnského magistrátu dnes na jednání městského zastupitelstva řekl, že budou usilovat o snížení takzvané korekce nebo o její úplné zrušení.

4 min. čtení

Případ bude zřejmě ještě projednávat Evropská komise. Ředitel společnosti Pöyry Pavel Kutálek ČTK řekl, že korekce bude podle něj na 90 procent zamítnuta, protože je neopodstatněná.

"Ten projekt byl svým rozsahem největší liniové vodohospodářské dílo v ČR za posledních deset let," uvedl Kutálek. Během výběrových řízení se podle něj zapojily desítky firem, které utvrořily několik sdružení. "Nikdo se proti ničemu neodvolal ani neohradil," řekl. K žádnému diskriminačnímu chování podle něj nedošlo. "Stojím si za tím, že je všechno čisté a v souladu s novým i starých zákonem o zadávání veřejných zakázek," dodal ředitel. Právě zákon o veřejných zakázkách podle mluvčího ministerstva financí Jakuba Haase firma porušila.

Stavba kanalizace je nyní hotová zhruba z poloviny. "Museli jsme začít dřív, než byly známé výše dotace. Ještě je možné, že korekci sníží nebo zruší. Řešit se to bude zřejmě v Bruselu," uvedl na zastupitelstvu vedoucí investičního odboru brněnského magistrátu Jan Kaucký. Případná korekce by se tak zřejmě dotkla rozpočtu města na příští rok.

Podle Kauckého by měla radnice podniknout právní kroky, podle kterých by případně chybějící peníze doplatila firma Pöyry jako zadavatel údajně chybné dokumentace. To však její ředitel odmítá. "Podle mne to celé vzniklo ze zoufalé snahy ministerstva financí ušetřit. Je to celé totální nesmysl a budeme se bránit všemi dostupnými prostředky," řekl Kutálek.

Brno není podle dostupných informací jediným městem, kterému ministerstvo financí zkrátilo kvůli nedostatečné dokumentaci dotace. "Stejně vysokou korekci řešíme ještě na jiném projektu. Toto je pro nás pilotní příklad," uvedl mluvčí ministerstva životního prostředí Matyáš Vitík. Termín definitivního rozhodnutí o krácení dotace není zatím známý.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme