Firma se proti pokutě za nečištění splašků ve D. Králové odvolá

Firma Evorado Import se odvolá proti pokutě 150.000 korun, kterou dostala za únorové nečištění městských splašků ve Dvoře Králové nad Labem. ČTK to dnes řekl majitel firmy Evorado Import Ivo Konejl. Jeho firma je majitelem čistírny a pokutu jí začátkem června za porušení zákona o vodovodech a kanalizacích uložil krajský úřad.

3 min. čtení

"S pokutou nesouhlasíme. Na svou obranu využijeme všech prostředků, které nám právní řád nabízí," řekl Konejl. Již v květnu kraj dal pokutu 250.000 korun bývalému provozovateli čistírny, firmě WWTP DKNL. Firma WWTP DKNL se proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí.

Splašky z šestnáctitisícového města tekly začátkem února do řeky 56 hodin. Stalo se tak poté, co firma WWTP DKNL přerušila čištění kvůli sporu o ceny s dvorskou radnicí. Provozovateli čističky hrozila pokuta až milion korun, majiteli půl milionu.

Firma Evorado Import podle krajského úřadu porušila zákon tím, že na začátku února nezajistila bezpečné a plynulé provozování čistírny. "S vědomím vlastníka v této době došlo k nedovolenému přerušení čištění odpadních vod z kanalizačního systému města," uvedl úřad.

Případ řešila i Česká inspekce životního prostředí, která nepravomocně uložila pokuty za celkem 400.000 korun městu Dvůr Králové nad Labem a dvorským vodárnám. Město i vodárny se odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které verdikt ČIŽP zrušilo a správní řízení zastavilo.

Podle rozborů splašky zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku téměř dvojnásobně nad normu. Hodnoty fosforu se dostaly na hranici limitu. Ostatní z desítky sledovaných parametrů kvality vody limity nepřekročily a řeka se s celou situací podle správců povodí vyrovnala relativně dobře. Od dubna je novým provozovatelem čističky firma LITAVE.

Foto: Wikipedie: Gumruch
 


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme