"S pokutou nesouhlasíme. Na svou obranu využijeme všech prostředků, které nám právní řád nabízí," řekl Konejl. Již v květnu kraj dal pokutu 250.000 korun bývalému provozovateli čistírny, firmě WWTP DKNL. Firma WWTP DKNL se proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí.
Splašky z šestnáctitisícového města tekly začátkem února do řeky 56 hodin. Stalo se tak poté, co firma WWTP DKNL přerušila čištění kvůli sporu o ceny s dvorskou radnicí. Provozovateli čističky hrozila pokuta až milion korun, majiteli půl milionu.
Firma Evorado Import podle krajského úřadu porušila zákon tím, že na začátku února nezajistila bezpečné a plynulé provozování čistírny. "S vědomím vlastníka v této době došlo k nedovolenému přerušení čištění odpadních vod z kanalizačního systému města," uvedl úřad.
Případ řešila i Česká inspekce životního prostředí, která nepravomocně uložila pokuty za celkem 400.000 korun městu Dvůr Králové nad Labem a dvorským vodárnám. Město i vodárny se odvolaly k ministerstvu životního prostředí, které verdikt ČIŽP zrušilo a správní řízení zastavilo.
Podle rozborů splašky zvýšily v řece hodnoty amoniakálního dusíku téměř dvojnásobně nad normu. Hodnoty fosforu se dostaly na hranici limitu. Ostatní z desítky sledovaných parametrů kvality vody limity nepřekročily a řeka se s celou situací podle správců povodí vyrovnala relativně dobře. Od dubna je novým provozovatelem čističky firma LITAVE.
Foto: Wikipedie: Gumruch
Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK