Firma Čevak používá čidla, jež odhalí poruchu v potrubí dřív, než se projeví

Vodohospodářská firma Čevak začala v létě používat systém, který dokáže najít ve vodovodním potrubí poruchu dřív, než se projeví. Firma má 110 těchto snímačů. Nejdřív je nasadila ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku, kde za měsíc pomohly odhalit sedm poruch. V tiskové zprávě o tom informovala vedoucí útvaru marketingu a komunikace firmy Čevak Jitka Kramářová.

3 min. čtení

„Systém funguje tak, že snímače opakovaně měří šum uvnitř vodovodní sítě. Záznam pak vyhodnocuje software, který dokáže nejen posoudit, zda je v měřeném úseku porucha, ale také poměrně přesně určit kde,“ řekl provozní ředitel firmy Čevak Peter Bolha.

Jako první nasadila společnost snímače pro monitorování vodovodní sítě ve Veselí nad Lužnicí na Táborsku. Za měsíc pomohly odhalit sedm poruch, které vodohospodáři obratem opravili. Pro porovnání, od ledna do června ve městě zaznamenali jen pět poruch.

„Hlavním přínosem je, že přístroj dokáže odhalit poruchu v okamžiku jejího vzniku, to znamená dříve, než se projeví například větším únikem vodynebo poklesem tlaku v potrubí. Umožňuje také najít poruchy, které jsou obtížně vyhledatelné a neprojeví se například výtokem vody na povrchu. Oprava je pak rychlejší, méně nákladná a minimalizuje se i její dopad na spotřebitele,“ uvedl Bolha.

Díky rychlým opravám jsou také menší úniky vody. Až firma skončí s monitorováním vodovodní sítě ve Veselí nad Lužnicí, čidla přesune do Českého Krumlova a Písku.

Firma Čevak měla od října 2021 do září 2022 výnosy 2,63 miliardy Kč a zisk po zdanění 91,4 milionu Kč. Pitnou vodu dodává a odvádění odpadních vod zajišťuje pro víc než půl milionu obyvatel Jihočeského kraje a části Plzeňského kraje a Vysočiny. Ve zmíněném hospodářském roce dodala 21,9 milionu metrů krychlových vody. Provozuje 4881 kilometrů dlouhou vodovodní síť, 145 úpraven vody i 369 vodojemů. Zaměstnává téměř 1000 lidí, vyplývá z výroční zprávy.

Autor: ČTK

Foto: cevak.cz

Doporučujeme