Finišují stavby, které zlepší čištění odpadů tekoucích do Dyje

Na Vysočině a na jižní Moravě se dokončují stavby, které pomohou zlepšit čištění odpadní vody vtékající do řeky Dyje. Projekt za více než tři čtvrtě miliardy korun začali stavbaři uskutečňovat před dvěma lety. Čistírny už fungují ve zkušebním provozu.

3 min. čtení

Všechny práce mají být hotové letos v červnu. Termín bude splněn a nebude překročen schválený rozpočet staveb, sdělil ČTK Josef Gut, prokurista Svazu vodovodů a kanalizací měst a obcí.

"Všechny stavby budou do 30. června zkolaudované a budou provozovány na projektovou kapacitu," uvedl Gut. Vyplacení dotací podle něj není ohroženo. Unie slíbila zaplatit 72,7 procenta nákladů, další 4,3 procenta přidá Státní fond životního prostředí. Zbývající díl peněz dají svazky obcí a měst.

Projekt navazuje na akce za 1,4 miliardy Kč, které se v povodí Dyje na území obou krajů uskutečnily v letech 2005 až 2007. I tyto stavby dotovala unie. Součástí právě dokončovaného projektu jsou stavby ve čtyřech regionech. Na Vysočině se staví na Žďársku, Třebíčsku a na Jihlavsku. V Jihomoravském kraji bylo do projektu Dyje II. zařazeno vedle Moravského Krumlova i Boskovicko.

Nová čistírna odpadních vod vznikla ve Vladislavi na Třebíčsku. Další tři čistírny, ve Velkém Meziříčí, Moravském Krumlově a v Boskovicích – Hrádkově, byly rekonstruovány. Všechny čtyři jsou od loňského května ve zkušebním provozu, který potrvá rok. Podle prokuristy fungují všechny tyto čistírny bez problémů a splňují vodohospodářské limity.

Další práce se týkaly výstavby 53 kilometrů kanalizace a také modernizace 20 kilometrů stok a 2,5 kilometru vodovodů. Například ve Vladislavi, Číměři a Hostákově se teď lidé napojují k nové kanalizaci. Na Žďársku, kam směřoval největší objem peněz, jsou hotové čtyři z osmi staveb. Síly ještě musí stavbaři napnout na Velkomeziříčsku, aby včas dokončili opravy komunikací. Obnova kanalizací v Telči na Jihlavsku za 21 milionů Kč skončila loni.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme