Exploze v Tchien-ťinu: Veolia vyčistí 100 tun odpadních vod

Francouzská skupina Veolia zpracuje v severočínském Tchien-ťinu stovku tun kontaminované odpadní vody. Důvodem jsou obavy z chemické kontaminace po silných explozích, k nimž došlo ve středu 12. srpna večer v průmyslové zóně tohoto města.

4 min. čtení

"Asi 100 tun kontaminované odpadní vody bylo dopraveno v sobotu do našeho závodu pro zpracování speciálního odpadu v Tchien-ťinu,“ sdělila agentuře AFP mluvčí společnosti se sídlem v Hongkongu. Skupina, která se specializuje na vodohospodářství, zpracování odpadu a energetiku, „materiál před zpracováním bezpečně uskladní,“ dodala mluvčí. Pomocí rozborů bude třeba určit zejména složení odpadních vod, stupeň rizika a povahu případných toxických složek.

Čínské úřady v pondělí 17. srpna potvrdily, že ve skladu, z nějž se v noci ze středy na čtvrtek ozvaly mohutné výbuchy, bylo uskladněno přibližně 700 tun kyanidu sodného. Exploze si vyžádaly četné oběti na životech. Podle zástupců města Tchien-ťin ukázal rozbor vzorků vody odebraných v neděli v těsné blízkosti místa výbuchu, že koncentrace kyanidu je 27,4krát vyšší než obvykle, což posílilo obavy z rozsáhlé kontaminace touto prudce jedovatou chemickou sloučeninou.

Mluvčí dále uvedla, že závod na zpracování odpadu, který Veolia provozuje v Tchien-ťinu „je jedním z největších provozů tohoto typu v Číně a je vybaven zařízením pro zpracování toxického odpadu a odpadních vod,“ zvláště z chemického průmyslu. Jeho čistírenská a zpracovatelská kapacita je 500 tun odpadů a odpadních vod denně.

Francouzský koncern je ve svém odvětví předním světovým hráčem. V severočínském přístavním městě Tchien-ťin vyvíjí intenzivní činnost, do níž patří i dodávky pitné vody pro několik milionů obyvatel. Provoz Veolie v Tchien-ťinu „nebyl explozemi nijak ovlivněn,“ sdělila společnost Veolia.

Tchien-ťin (čínsky: Tiānjīn; české exonymum: Tiencin) je město na úrovni provincie na severu Čínské lidové republiky. Leží při ústí Chaj-che do Pochajské zátoky. Název města se skládá ze slov tchien („nebe“) a ťin („převoz, brod“) a doslova tedy znamená „Nebeský/císařský brod.“ Tchien-ťin na severozápadě hraničí s centrálně spravovaným městem Pekingem, na severu a jihu pak s provincií Che-pej. Na východě jeho pobřeží omývá Pochajská zátoka.


Zdroj: AFP

Zdroj: AFP

Doporučujeme