Exmanažer Pražské vodohospodářské dostal za korupci čtyři roky

Obvodní soud pro Prahu 5 dnes potrestal někdejšího vysokého úředníka Pražské vodohospodářské společnosti (PVS) Petra Krupičku a jeho známého Milana Vondru za přijetí úplatku 1,6 milionu korun. Nepravomocným verdiktem uložil Krupičkovi i Vondrovi čtyřletý trest vězení.

5 min. čtení

Úplatek prý muži přijali za zajištění souhlasného stanoviska PVS se stavebním povolením pro výstavbu autosalonu v Motole.

"Podmíněné tresty odnětí svobody se většinou míjejí účinkem," zdůvodnila soudkyně Věra Trojanová uložení nepodmíněných trestů, které si oba muži mají odpykat ve věznici s ostrahou. Obžalovaným hrozilo až deset let vězení, Trojanová jim vyměřila tresty při spodní hranici zákonné sazby.

Třetí obžalovanou, Vondrovu přítelkyni Martinu Kačírkovou, která Vondru údajně telefonicky nabádala k přijetí úplatku, soud obžaloby zprostil. Podle rozsudku nebylo její jednaní trestným činem.

Krupička spolu s Vondrou podle obžaloby v říjnu 2011 záměrně tvrdili zástupcům společnosti Motor Holding, že pokud chtějí rozšířit v pražském Motole autosalon s vozy Honda, musí zajistit posunutí kanalizačního potoka. Vondra se pak nabídl, že jako prostředník zařídí, aby ředitel divize v Pražské hospodářské společnosti Krupička vydal souhlasné stanovisko se stavbou i bez přeložení kanalizace. "Velmi promyšleně a koordinovaně využili situace. Nastolili takové podmínky, aby bylo k získání souhlasného stanoviska zapotřebí úplatku," uvedla státní zástupkyně Hana Vrbová.

Vondra od firmy údajně nejdříve chtěl pět milionů korun, později svůj požadavek snížil. V té době už ale oba muže odposlouchávala protikorupční policie, která je zadržela poté, co Vondra od Motor Holdingu převzal 1,6 milionu. Podle spisu si milion korun ponechal a zbytek částky předal Krupičkovi, přičemž v den přijetí peněz bylo údajně skutečně vydáno kladné stanovisko PVS.

Oba muži svou vinu popírají. Tvrdí, že obžaloba zaměnila běžné obchodní jednání za trestnou činnost. Krupička uvedl, že při své práci nikdy nepožadoval úplatek a že v případě Motor Holdingu postupoval standardně jako u každé jiné žádosti. Částka 600.000 prý byla půjčka, kterou mu jeho dobrý známý Vondra poskytl. Vondra pak částku 1,6 milionu označil za zálohu, kterou dostal za provedenou práci až do vydání stavebního povolení.

Proti dnešnímu verdiktu se Krupička i Vondra na místě odvolali, žalobkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou a Kačírková se práva na odvolání vzdala. V jejím případě je tedy rozsudek pravomocný, vinu obou mužů přezkoumá pražský městský soud.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme