V Plzni bude voda za 68,64 korun

Vodné a stočné v Plzni zdraží o 34%. Podobně na tom zřejmě budou i další města, která investovala do infrastruktury s využitím evropských dotací.

5 min. čtení

Městská rada v Plzni schválila navýšení cen vodného a stočného z letošní 51 Kč na 68,46 korun za metr krychlový včetně DPH. Dosud nejvyšší meziroční nárůst je zapříčiněn zejména investicemi do vodohospodářských sítí v posledních letech, které byly kofinancovány z  Operačního programu Životní prostředí

Plzeň využila evropské dotace pro projekt Čistá Plzeň a Čistá Berounka. Dotace ale pokrývají jen část nákladů. Zbytek bude hrazen z plzeňského rozpočtu, což se promítlo do výrazného zvýšení nájemného z vodárenské infrastruktury a následně nárůstu cen vodného a stočného pro zákazníky

Ceny vodného a stočného v Plzni pro rok 2011
– vodné 37,18 Kč/m3 bez DPH
– stočné 25,06 Kč/m3 bez DPH
– celkem 62,24 Kč/m3 bez DPH
celkem včetně DPH 68,46 Kč/m3

"Pro čtyřčlennou rodinu činí zvýšení nákladů o 203,50 Kč za měsíc při předpokládané spotřebě 35 metrů krychlových (35.000 litrů) na osobu a rok," dodala pro ČTK radní Matoušková. Podle ní se do zvýšení cen promítly zejména investice do vodárenské infrastruktury z posledních let.

Radnice zvýšila Vodárně Plzeň nájemné z vodohospodářské infrastruktury o 29 procent na 317 milionů korun ročně. "Nárůst nájemného vychází z modelů, které aplikovala EU prostřednictvím ministerstva životního prostředí na způsob financování obnovy vodohospodářské infrastruktury," řekl zástupce ředitele Vodárny Jan Kretek.

Město muselo splnit podmínky přijatých evropských dotací u projektů Čistá Plzeň a Čistá Berounka. Dalšími důvody pro zvýšené cen byly zvýšení ceny surové vody o 7,14 procenta, zdražením elektřiny o 5,5 procenta a platba osmi milionů korun za znečištění v odpadních vodách, které souvisí s rekonstrukcí čistírny.

"Aby se Plzeň dostala na samofinancovatelnost, zvolila si nárůsty cen v rychlém sledu,"
dodal Kretek.

Dalším faktorem zvyšující cenu vody se její dlouhodobě klesající spotřeba. Letos plzeňské domácnosti odčerpaly 100litrů vody na osobu/den. "Předpokládáme, že lidé budou s vodou opět více šetřit," uvedl Kretek. V zahraničí je spotřeba vody výrazně vyšší – ve Velké Británii 343 litrů, ve Španělsku 265 litrů na osobu/den.

Foto: Wikipedia, Adam Hauner


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme