Evropská komise zamítla žádost Prahy o peníze na stavbu čistírny

Evropská komise definitivně zamítla žádost Prahy o peníze na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Napsal to deník E15 s odvoláním na vyjádření pražské radní Jany Plamínkové (STAN). O dotace na přestavbu čistírny v minulosti Praha několikrát neúspěšně žádala. Příprava stavby začala totiž již v roce 2004 a provází ji mnoho problémů a sporů.

2 min. čtení

Žádost odeslal loni v listopadu tehdejší náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Z evropských fondů chtělo vedení města získat minimálně 80 procent všech nákladů. Cena první fáze přestavby je zhruba 5,8 miliardy korun. "Nepodařilo se nám zlomit negativní obraz, který čistírna má. To už je finiš," citoval deník Plamínkovou. Ta uvedla, že se expertům projekt přestavby nelíbí.

Praha již zahájila přípravné práce, kdy nechala na ostrově například zbourat bývalý sklad, vrátnici nebo čerpací stanici. Nyní čeká na stavební povolení na stavbu samotné čistírny. Stavební povolení na přípravné práce již město má.

Přestavba čistírny vyjde v první fázi na 5,79 miliardy korun. Do zkušebního provozu, který potrvá rok, má být uvedena v prosinci 2017. Čistírnu musí město postavit kvůli předpisům EU. Pokud ji Praha nestihne do roku 2017 přestavět, hrozí jí sankce ze strany EU – pokuta až milion korun denně.

 

Foto: Wikipedia, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme