Po letitém sporu Olomouc dostala proplacenou evropskou dotaci ve výši 126 mil. Kč

Jedná se o evropské dotace na rekonstrukci stokové sítě. Brusel peníze blokoval celkem 6 let, právní spor Olomouc vyhrála před dvěma roky, platba na městské účty přišla však až nyní. Novinářům to dnes potvrdil primátor Olomouce Martin Novotný.

4 min. čtení

Bruselu se nelíbilo, že městem vlastněná Vodohospodářská společnost Olomouc v roce 2000 dlouhodobě pronajala vodohospodářskou infrastrukturu společnosti Moravská vodárenská. Olomouc nakonec ve sporu s Evropskou komisí uspěla. Svou argumentaci postavila na faktu, že prodloužení smlouvy bylo uzavřeno ještě před vstupem Česka do EU a v souladu s tehdy platnými právními předpisy. Současně zapracovalo na základě dohody s provozovatelem do smlouvy tzv. nejlepší mezinárodní praxi. Evropská komise po čtyřech letech právních bojů argumenty uznala.

"Právní bitvu jsme vyhráli před dvěma roky a až minulý týden v pátek tyto peníze poslali na městské účty. Dopadlo to dobře a peněžní toky města jsou teď na tom o něco lépe," uvedl Novotný. Vleklý právní spor s Evropskou komisí byl podle něj složitý a často připomínal diplomatickou bitvu.

"My jsme tvrdili, že smlouva je zcela v pořádku a byla uzavřena naprosto v souladu s tehdejším právním řádem České republiky. Argumentovali jsme také tím, že na ni nelze aplikovat retroaktivně některá pravidla EU, která pro nás začala být platná až po vstupu do EU," řekl primátor.

Radnice s těmito penězi podle Novotného počítala v předchozích pěti letech i letos v rozpočtu, nejsou tedy mimořádným příjmem. "Je to naplnění standardního příjmu. Nikdo z nás ale nepředpokládal, že to bude nejdéle existující položka v rozpočtu města, tedy s výjimkou mandatorních výdajů," uvedl Novotný.

Problémy s délkou provozní smlouvy má řada českých měst. Jedná se o smlouvy uzavřené před vstupem České republiky do Evropské unie, tedy dlouho před tím než byla zveřejněna kritéria pro čerpání evropských vodárenských dotací. Evropská komise přesto v těchto případech dotace blokovala nebo výrazně snižovala. Dlouhodobé provozní smlouvy jsou přitom v tomto oboru zcela běžné.

Foto: Wikipedia, Millenium187, licence


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme