EU odmítá uvolnit dotaci na kanalizaci v pěti městech Šumperska

Evropská komise odmítá uvolnit dotaci na rekonstrukci kanalizace v pěti městech Šumperska. Důvodem je to, že cena 1,5 miliardy korun je podle ní příliš vysoká. Jedna z největších vodohospodářských investic v dějinách regionu tak letos opět nezačne. 

3 min. čtení

Se zahájením investice se původně počítalo v létě 2009 a dnes už měla být hotová. Složité vyjednávání s Evropskou komisí, která má z unijních fondů stavbu ze tří čtvrtin platit, ale start pořád odsouvá. Komisi se nelíbí zejména cena, která vzešla z výběrového řízení.

"Problém je v tom, že když jsme v roce 2008 organizovali soutěž na dodavatele, byly ceny stavebních prací vysoké; stavební boom vrcholil. Dnes jsou podstatně nižší, ale my jsme soutěž uzavřeli v dubnu 2009 a na tyto ceny jsme také vzápětí uzavřeli smlouvy s dodavateli," řekl ředitel společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk Jiří Vepřek.

Firma jako investor stavby nyní hledá cesty, jak stavbu zlevnit, ať už dohodou s dodavateli, nebo vyškrtnutím některých objektů ze stavby. "Do podzimu to chceme uzavřít, přepokládám, že k nějakému kompromisu dojdeme. A na zimu nikdo stavět nezačne," uvedl Vepřek.

Neustálé odsouvání stavby města zatěžuje. "Máme také v plánu rekonstruovat přechody pro chodce, opět ale musíme kvůli kanalizaci čekat. Obdobná situace je u celé řady silnic a chodníků," řekl starosta Zábřehu František John (KDU-ČSL).

Celý projekt je už druhou fází akce Zlepšení kvality vod horního povodí řeky Moravy. Týká se pěti měst, a to Zábřehu, Mohelnice, Loštic, Hanušovic a Šumperku. V první etapě byla opravena kanalizace ve Vikýřovicích, Sobotíně, Starém Městě a v části Šumperka a dále úpravna vody v Koutech nad Desnou.


Zdroj: (em)

Zdroj: (em)

Doporučujeme