Ekonom: Orlické přehradě hrozí vypuštění, aby lépe bránila povodním

Připravovaná studie pro Povodí Vltavy o tom, jak zabránit povodňovým škodám, v jedné ze svých variant počítá s vypuštěním Orlické přehrady. Mohl by se z ní stát suchý poldr, který by povodňovou vodu zachytil. V rozhovoru pro týdeník Ekonom to řekl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala.

3 min. čtení

"Jde o krajní variantu, které říkáme 'prázdný Orlík'. Měla by ukázat, jak by se změnil průběh velkých povodní, kdybychom tuto přehradu drželi trvale prázdnou," uvedl Kubala. Studie by podle něj měla zhodnotit, zda vltavská kaskáda může trvale snížit hladinu některých přehrad, aniž by byly ohroženy ostatní funkce kaskády. K těm patří udržování splavnosti řeky na dolním toku, zásobování průmyslových podniků a zemědělců vodou, udržení kvality vody ve Vltavě a dodržení požadavků energetiků na výrobu elektřiny.

Ze tří největších vltavských přehrad by byl Orlík pro zachycení povodňové vody nejvhodnější, protože má větší plochu povodí než Lipno a Slapy. Celkem je to 12.000 kilometrů čtverečních, píše týdeník. Vypuštěná nádrž by ale zřejmě vadila obcím závislým na cestovním ruchu spojeném s Orlíkem, chatařům, rybářům či provozovatelům lodní dopravy.

Kubala zdůraznil, že Povodí Vltavy si nenechává vypracovat studii, aby na jejím základě navrhlo nějaké řešení. Jako správce k tomu ani nemá oprávnění, chce jenom přinést možné varianty pro veřejnou diskusi, dodal. Na studii na základě podkladů od Povodí Vltavy pracuje Stavební fakulta ČVUT v Praze, hotová by měla být do konce letošního roku.

Vltavská kaskáda dokáže zdržet povodňovou vodu i ve své nynější podobě. Při povodních v roce 2002 se její zásluhou posunula kulminace Vltavy v Praze o 17 hodin, loni o osm až dvanáct hodin.

 

Zdroj: Wikipedia, Jagro, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme