Starostové žádají snížení byrokracie při čerpání dotací

Nesmyslná byrokracie. Tak by se dal nazvat postup Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který má na starosti přivést do České republiky evropské miliardy v Operačním programu Životní prostředí (OPŽP). Starostové požadují po řediteli rychlou změnu.

6 min. čtení

Vyplynulo to z dotazníkového průzkumu mezi více než tisíci starosty obcí z celé České republiky, které jsou členové Sdružení místních samospráv (SMS ČR).

Obce a města k tomuto programu vzhlížela s velkou nadějí, a stále v něm vidí jediný dostupný zdroj financí, díky kterému mohou řešit nejenom zateplování škol či obecních úřadů, ale i obnovu krajiny, odpadové hospodářství a tolik potřebné kanalizace nebo čistírny odpadních vod, vysvětluje Josef Bartoněk, předseda SMS ČR a starosta obce Osvětimany na Slovácku.

Jenže samotné vyřízení dotace je natolik komplikované a pomalé, že se do něj řada samospráv vůbec nepouští, a pokud ano, může také potom své snahy o vylepšení obce hořce litovat. U projektů je příliš složitá příprava a jen zlomek obcí je schopen připravit si ho sám. Naprostá většina si na to musí najmout externí firmu, což se v důsledku velmi prodražuje,“ popisuje Bartoněk.

Na pozicích manažerů, kteří s obcemi komunikují, se také neustále střídají noví pracovníci. „Záleží pak člověk od člověka, jak se na daný projekt dívá a co je schopen nám poradit, případně jak to potom posoudí,“ souhlasí starosta Tupes na Slovácku Oldřich Vávra, který je zároveň členem předsednictva SMS ČR.

Dodává, že podání žádosti pak po členech místních samospráv vyžaduje i pevné nervy. „Práce v elektronickém prostředí Benefill, kde se vše vyřizuje, je nesmírně zdlouhavá. Po kliknutí myší člověk často čeká několik minut na nějakou odezvu. Přitom se po nás požaduje velký objem informací, který se tam zadává opravdu, ale opravdu pomalu,“ líčí Vávra.

Kdo má tu svatou trpělivost a zvládne podat žádost správně a v termínu, musí se pak smířit s tím, že se kolikrát po něm požaduje smlouva se zhotovitelem díla, aniž by věděl, zda vůbec dotaci dostane.Dalším paradoxem je to, že neexistuje průběžné financování. Obec tak musí někdy projekt i na nějakou dobu zastavit, aby sehnala další peníze na dokončení, mezitím se však dostane do rozporu s časovým harmonogramem, za což může dostat penále,“ jmenuje Oldřich Vávra další příklady s tím, že takových nedostatků má OPŽP vícero.

Proto vedení SMS ČR zaslalo v pondělí 8. února prosbu o odstranění těchto nedostatků přímo řediteli Státního fondu Životního prostředí (SFŽP) Petru Štěpánkovi.
„Věřím, že naše připomínky vyslyší, a že se dočkáme fungujícího programu, který opravdu pomůže rozvíjet obce a jejich okolí tak, jak by měl,“ uzavírá Vávra.


zdroj: Sdružení
místních samospráv (SMS ČR)

zdroj: Sdružení místních samospráv (SMS ČR)

Doporučujeme