Dvůr Králové dál chystá stavbu vlastní čistírny odpadních vod

Město Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku dál chystá stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Zastupitelé města v minulých dnech schválili záměr vypsání zakázky na stavbu čistírny. ČTK to řekla mluvčí radnice Miroslava Kameníková. Vedení města už dříve uvedlo, že preferovanou variantou řešení problému čištění městských splašků je dohoda se soukromým vlastníkem čistírny na pokračování čištění. 

4 min. čtení

Dohoda o tom zatím uzavřena není.

Pokračováním v projektu stavby čistírny chce město podle mluvčí tuto možnost udržet ve hře jako jednu z variant. Případným investorem stavby nové čistírny za více než 155 milionů korun bez DPH by byla městská společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem. Firma Evorado Import, která vlastní nynější čistírnu, dříve označila za nesmysl, aby ve městě byly dvě čističky.

Město připravuje zadávací dokumentaci pro vypsání tendru. "Jejím předmětem bude výstavba nové ČOV o kapacitě 17.000 ekvivalentních obyvatel. Stavbu bude tvořit řada objektů a provozních souborů. Součástí plnění zakázky bude také zajištění ročního zkušebního provozu," uvedl místostarosta Jan Helbich (ANO). Stavba by měla trvat tři roky od předání staveniště. Teoreticky by se mohlo začít stavět letos na podzim.

Město s vlastníkem čistírny vedlo mnoho let spory o cenu čištění. Krajský soud v Hradci Králové letos v lednu rozhodl, že město má vlastníkovi za čištění doplatit 7,7 milionu korun, a to za léta 2005 až 2013. Současně město chce s vlastníkem čističky jednat o úhradách za čištění od roku 2014. "Rozsudek nám dává relevantní základ pro dohodu a stanovení ceny za čištění od roku 2014 do roku 2018 a i na další období," uvedl dříve starosta Jan Jarolím (ANO).

Právě dohodu o ceně za čištění s pokračováním čištění odpadních vod v soukromé čističce starosta vidí jako nejpřijatelnější řešení pro město. Byl by rád, kdyby obě strany došly k dohodě do konce letošního roku. Podle mluvčí města spolu již obě strany mluvily, ale zatím k žádnému konkrétnímu řešení nedošly.

Dalšími variantami řešení záležitosti jsou podle starosty odkup čističky městem nebo výstavba nové městské čističky, na kterou město má stavební povolení.
"Výstavba čističky by připadala v úvahu, když nenajdeme společnou řeč," řekl starosta.

Foto: Wikipedia, Karelj, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme