Dvůr Králové bude žádat o dotaci na svou čističku odpadních vod

Šestnáctitisícový Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku bude žádat o evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny odpadních vod. Město současně povede jednání s majitelem stávající čistírny odpadních vod o možném prodeji čističky. ČTK to řekl místostarosta Jan Helbich (ANO). 

4 min. čtení

Město v minulosti evropskou dotaci na stavbu vlastní čistírny mělo slíbenou, kvůli problémům s výběrovým řízením na stavební firmu v roce 2015 celý projekt ale zrušilo.

Odpadní vody ve Dvoře Králové čistí soukromá čistička, s jejím majitelem a provozovatelem město však vede dlouholeté spory o cenu čištění. Spor trvá od roku 2005 a soudy ho dosud neuzavřely. V únoru 2012 spory gradovaly tím, že provozovatelská firma přerušila čištění a splašky tekly 56 hodin do Labe. Okresní soud v Trutnově v roce 2013 nepravomocně rozhodl, že město má za čištění ročně platit 15,2 milionu korun bez DPH.

Bývalé vedení města tvořené koalicí ČSSD a ODS chtělo problém vyřešit tím, že si město za přibližně 200 milionů korun postaví vlastní čističku. Nové vedení města v čele s hnutím ANO ale tendr na dodavatele stavby předloni zrušilo. Jedním z hlavních důvodů bylo podle něj to, že město by zřejmě nestihlo termín dokončení stavby do 30. listopadu 2015, který byl podmínkou pro získání dotace.

K variantě výstavby vlastní čistírny se město letos vrátilo, protože se blíží zřejmě poslední možnost získat na ni evropskou dotaci.
Radnice předpokládá, že samotnou žádost o dotaci by mohlo podat začátkem příštího roku. "Stále se ale domnívám, že lepší variantou by byla společná dohoda třeba o odkupu čističky," uvedl starosta Jan Jarolím (ANO).

Podle Ivo Konejla, člena představenstva společnosti Evorado Import, která čistírnu vlastní, je pro město nesmysl, aby mělo dvě čističky. Pro firmu bude důležité, jak nyní zpracovávaný revizní znalecký posudek stanoví cenu za čištění. "Doufáme, že dojde k zásadním posunům a dospějeme k dohodě nebo řešení situace do budoucna," uvedl Konejl.

Dvorská čistička původně patřila textilce Tiba a vedle vod z továrny čistila hlavně městské splašky. Textilka čističku v roce 2005 prodala firmě Evorado Import, která si na provozování postupně najala firmy WWTP DKNL a Litave. Tiba v roce 2007 zkrachovala.

Foto: Wikipedia, Karelj, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme