Dvě obce na Uherskohradištsku se konečně napojily na vodovod

Svárov a Zlámanec - dvě obce, které dodnes žily jen z vody z vlastních studen, se konečně napojily na vodovod z Velkého Ořechova do Doubravy.  Jak taková situace vypadá?

4 min. čtení

Díky dotaci z ministerstva zemědělství – za dvacet milionů korun se mohly obce napojit na vodovodní tepnu z Velkého Ořechova do Doubravy. Poslední dobou měly obce totiž problém s nedostatkem vody se svých studen díky velmi suchému roku 2011. Nyní je už ale konečně po stresu.

"Otázku zásobování vodou jsme vyřešili za minutu dvanáct. Rok 2011 byl totiž rekordně suchý, způsobil by nám obrovské potíže. Zůstali bychom bez vody možná i několik měsíců," odhaduje deníku idobryden.cz Jiří Chmela, starosta Zlámance. Bylo zde běžné, že v době sucha byli lidé prostě bez vody. Nemohli prát, pít, vařit… Situace se opakovala každý rok. "Každoročně jsme zůstali čtrnáct dní i tři týdny bez vody, byli jsme vyloženě odkázaní na počasí. Když nezapršelo, voda ve studnách se jednoduše vypařila," připomíná nepříjemné chvíle Chmela. "Lidé neměli vodu na pití, natož na sprchování nebo praní. To si třeba v Uherském Hradišti asi nedokážou ani představit," dodává Stanislav Křen, starosta Svárova.

V obdobích "sucha" museli starostové poškozených obcí obvykle svádět větve vodovodního řádu do mateřské školky, kam si pak pro ni lidé chodili s PET lahvemi. Poslední dva roky byla situace dokonce natolik špatná, že do obcí museli navážet vodu i hasiči.

Obce Svárov a Zlámanec se nakonec spojily i se sousedními Kelníky a pod hlavičkou svazku obcí zažádaly o dotaci na ministerstvu zemědělství i ve Zlínském kraji. Na projekt za 20 milionů korun nakonec získaly 14 milionů od státu, dva miliony z hejtmanství a o zbytek se podělily mezi sebou. Svárov i Zlámanec tak v konečném účtování zaplatily 1,4 milionu korun. Jediným minusem, které však lidé přešli mávnutím rukou, je zdražení vodného. "Za kubík platíme o pět korun víc, ale to asi vůbec nikomu nevadí. Vždyť po letech máme konečně vody dosytosti a můžeme si dovolit i v největších suchu napustit vanu nebo vyprat," neřeší navýšení ceny pan Křen. pro obce na Uherskohradištsku je to příběh s dobrým koncem.

Foto: Wikipedie: Palickap


Zdroj: PK

Zdroj: PK

Doporučujeme