Dvě nové tůně na Proseckém potoce pomohou zadržovat vodu v okolí

Dvě nové tůně na Proseckém potoce mají zadržovat vodu a sloužit jako útočiště pro vodní živočichy. Na dotaz ČTK to řekla Martina Buchtíková z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Potok upravily Lesy hlavního města Prahy, které spravují i potoky v metropoli. Asi kilometr dlouhý Prosecký potok teče z Proseka do Vysočan, kde ústí do říčky Rokytky.

2 min. čtení

"Tůně na Proseckém potoce byly vytvořeny pro zvýšení rozmanitosti životního prostředí na vodním toku. V tůních je jiná hloubka a proudění než ve vodním toku. V tůních tak najde útočiště a své životní prostředí řada organismů se specifickými nároky," popsala Buchtíková.

 

Zároveň nové tůně udrží v okolí potoka víc vody a budou okolní prostředí ochlazovat. Upravuje se celá jižní větev proseckého potoka. "Byly odstraněny skládky stavebního odpadu, navážky bioodpadu v horních partiích a vytvořeny dvě tůně," doplnila Buchtíková. Náklady na úpravu potoka byly asi 10.000 korun.

 

V plánu je ještě odstranění náletových dřevin kolem potoka a úklid odpadků. Sdružení Krocan chce umístit tůní do konce roku také informační tabuli o významu podobných tůní a smyslu hospodaření s podzemními vodami.

 

Foto: "Praha, Dejvický potok 03" by SefjoOwn work. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme