Dotace putují také do Olomouckého kraje

Do Olomouckého kraje je zažádáno z Operačního programu Životní prostředí o více než čtyři miliardy korun na dvě stovky projektů.

3 min. čtení

Informovala o tom tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Lenka Brandtová. Průměrně v České republice připadá na jeden okres čtyřicet žádostí a schválených 627 milionů korun. Olomoucký kraj ale tyto průměry hned na několika místech převyšuje.

Nadprůměrná je Olomouc se svými 68 schválenými projekty, Přerov se 42 projekty, na Prostějovsku uspělo 39 zájemců, následuje Šumpersko se svými 37 projekty a Jesenicko s 18 projekty.

Finančně je na tom nejlépe Šumpersko s dotační částkou přes 1,6 miliardy korun, následuje Olomoucko s 1,2 miliardy korun a Prostějovsko s více než 798 miliony korun. Přerovský a Jesenický kraj s 313 miliony a 185 miliony korun bohužel skončily pod celostátním průměrem.

A komu se podařilo uspět?
Vůbec nejvíc dotačních peněz putuje na Šumpersko, kde pokračuje druhou fází projekt zlepšení kvality vod horního povodí Moravy. Ten se týká oprav a staveb kanalizací nebo čistíren odpadních vod v okrese, celkem tato etapa přijde na necelé dvě miliardy korun.

"Druhá etapa se týká Loštic, Mohelnice, Zábřehu, Šumperka a Hanušovic. Přibližně polovina peněz půjde na dostavbu kanalizací, zbytek na jejich opravy i na čistírnu odpadních vod v Mohelnici, která také potřebuje rekonstrukci. Ostatní větší města už mají totiž čištění vody vyřešené," řekl Jiří Vepřek, ředitel Vodohospodářských zařízení Šumperk, které mají řešení odpadních vod na starosti.

Druhou největší stavbou financovanou v Olomouckém kraji z evropských peněz je dokončení kanalizace ve Šternberku a několika okolních obcích. Z téměř půl miliardy, kterou bude stát, pokryjí evropské dotace přes šedesát procent.

Foto: Czech Tourism


Zdroj: (teč)

Zdroj: (teč)

Doporučujeme