Dostane Praha 6 miliard? Klíčová jednání proběhnou tento týden

Praha netrpělivě očekává experty z organizace JASPERS, která dotační projekty pomáhá připravovat a zároveň k nim zaujímá stanoviska. Návštěva je pro získání evropské dotace klíčová. Praha ze strategických důvodů o vyjednávání zatím spíše mlčí.

6 min. čtení

JASPERS však už jednou nedoporučila návrh, který zástupci Prahy poslali k posouzení. "Organizace vydala zamítavé stanovisko s tím, že projekt je předimenzovaný," uvedla Marcela Dvořáková, mluvčí společnosti Veolia Voda.

Praha i Ministerstvo životního prostředí proto netrpělivě čekají na další vyjádření. "Cílem jednání je vyjasnit si finální stanovisko expertů JASPERS k žádosti. Lze hovořit o jakémsi doporučení, ale nelze ho zjednodušeně chápat jako ano, či ne," doplňuje pro Hospodářské noviny Marta Machková z tiskového oddělení ministerstva.

O tom, že ve hře je významná částka není pochyb. Tomu odpovídá i předjednaná strategie, o které nechtějí aktéři předem nic prozrazovat.
"Vzhledem k řadě jednání, z nichž mnohá mají předem definovanou strategii, nebudu v tuto chvíli odpovídat na konkrétní otázky a rozkrývat scénáře řešení, které máme připraveny," přitakává radní pro infrastrukturu a investice Radek Lohynský.

Město si v září na pomoc najalo dokonce agenturu lobbisty a bývalého eurokomisaře Pavla Teličky. Ani od něj se však podrobnosti nepodařilo získat.
"V tuto chvíli nechceme činit nic, co by mohlo mít nežádoucí dopad na nadcházející jednání. Snad bude na začátku prosince situace jiná," dodává Pavel Telička.

Jedna z dříve diskutovaných výhrad směřovala ke kapacitě čistírny odpadních vod. "Opakovaně jsme dokladovali, že kapacita čističky není nadnesená. Norma na její fungování, kterou máme od unie nastavenou, je velmi přísná. Ale když už ji vyžaduje, musí mít naše čistička takovou kapacitu, aby ji dokázala splnit," vysvětlil primátor Bohuslav Svoboda.

Veolia Voda, jejíž dceřinná společnost Pražské vodovody a kanalizace provozuje vodárenskou infrastruturu v Praze, má připravená alternativní řešení a čeká na výsledek jednání města s JASPERS. "Pokud nezíská Praha dotace, jsme připravení nabídnout spolufinancování projektu," řekla ředitelka marketingu Veolia Voda Marcela Dvořáková.

Dodává, že tato varianta by pro Prahu paradoxně nebyla až tak nevýhodná. "Mělo by to nakonec nižší dopad na růst cen vodného a stočného než při přijetí dotací. Tam, kde jsou projekty financovány evropskými penězi, je nutné okamžitě zahájit obnovu celého infrastrukturního majetku. To vede k navýšení cen vodného a stočného, což se ukázalo například v Plzni, kde cena vody stoupla letos o 34 procent a příští rok to bude o 18 procent," informuje Marcela Dvořáková.

Celkově se náklady na novou vodní linku, rekonstrukci stávající čistírny a vybudování kalového hospodářství vyšplhají podle odhadů na zhruba 19,8 miliardy korun. V tuto chvíli má město výjimku na kvalitu vypouštěných vod až do roku 2016.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme