Domažlice úspěšné v dotacích z OPŽP

Domažlice pokračují v dosud největší investiční akci v historii města - projektu Čistá Berounka s náklady přes 557 milionů korun. Projekt začal loni a dokončený by měl být v roce 2012.

3 min. čtení

"Z celkových 557 miliónů korun je prostavěno asi tak 160-170 a spočívá to hlavně v rekonstrukci čistírny odpadních vod na nové limity, které jsme povinni splňovat podle Evropské unie. A zároveň nahrazení starých a již nefunkčních stok kanalizace a vodovodu v celém městě," komentuje pro Český rozhlas Miroslav Mach, starosta Domažlic.

Obnova čistírny bude rozsáhlá, zhruba za 180 milionů Kč, hlavně mechanicko-biologické části. Umožní napojení okolních obcí. Čistírna rozšíří kapacitu o třetinu na 20.000 ekvivalentních obyvatel. Stavební firmy vybudují přes sedm kilometrů nové kanalizace, obnoví více než čtyři kilometry staré a napojí přes 700 nových obyvatel. Nový vodovod bude mít délku 630 metrů a rekonstruovaný téměř 14 kilometrů.

"Zahájili jsem už v březnu pokládkami vodovodů v centru a kanalizace na okraji města,"
řekl za správce stavby Miloš Nosek z Mott MacDonald.
Stavba potrvá 24 měsíců, následovat bude zkušební provoz, který musí skončit do roku 2013.

Evropskou dotaci dostalo město v plné možné výši 432 milionů korun. Mach to vysvětluje hlavně tím, že firmu provozující vodárenskou infrastrukturu, Chodské vodárny a kanalizace, vlastní z 90 procent obce. Nová investice navíc napojuje na obnovené i nové stoky pouze současné občany, čímž jsou splněny hlavní podmínky EU pro přidělení nejvyšší podpory. Zbývajících 125 milionů zaplatí Domažlice z vlastních zdrojů.

Žádost o dotaci, která se připravovala od roku 2005, podal Dobrovolný svazek obcí Čistá Berounka, jenž bude projekt administrovat. "Šest obcí už má schválenu dotaci téměř dvě miliardy korun," řekl vedoucí koordinace evropských projektů plzeňské radnice Erich Beneš. Kromě Plzně jde o Rokycany, Blovice, Zruč-Senec a Přeštice. "Tak velký projekt už na západě Čech realizován asi nebude," dodal Nosek z Mott MacDonald.


Zdroj: (jab)

Zdroj: (jab)

Doporučujeme