Domažlice dokončily vodohospodářskou investici za 585 mil. Kč

Domažlice dokončily díky dotaci EU historicky největší investici za 585 milionů korun. Dva a půl roku trvající stavba kanalizace a vodovodů umožní hlavně napojení nových firem a řady přilehlých obcí; první budou Bořice. Napojeny už jsou také všechny okrajové domy okresního města.

5 min. čtení

Kapacita modernizované čistírny odpadních vod (ČOV), která je v ročním zkušebním provozu, se téměř zdvojnásobila, řekl ČTK starosta Miroslav Mach.

"Nyní se akce doúčtovává. Problémem je ještě střecha nad ČOV, která je v havarijním stavu," uvedl. Radnice s dodavatelem, kteří na akci ušetřili, jednají se Státním fondem životního prostředí (SFŽP), zda mohou střechu zahrnout do dotované stavby. Pokud fond rozhodne kladně do března, město odsune termín kompletního dokončení stavby, který je stanoven na červen 2013, vysvětlil starosta.

Domažlice mají díky stavbě rezervu na další rozvoj, zejména pro podniky a služby. Radnice nicméně nečeká, že město poroste do desetitisíců obyvatel, uvedl Mach. Město má 11.000 obyvatel a s firmami a obchody čistila dosavadní ČOV asi 13.000 ekvivalentních obyvatel. "Počítáme, že nyní pojme 20.000 až 21.000 ekvivalentních obyvatel," vyčíslil. Ve městě expandují obě průmyslové zóny, hlavně ta původnější ve směru na Klatovy.

Modernizovaná čistírna umožní připojení sousedních obcí Chrastavice, Bořice, Tlumačov, Mrákov, Starý Klíčov a Stráž, napojit lze také Újezd a Draženov. Záleží na obcích, jak se rozhodnou. "Bořice už se napojují, Chrastavice už mají projekty, Mrákov se rozhoduje, zda bude rekonstruovat své zařízení, ale já myslím, že se připojí," uvedl starosta. I po připojení všech obcí by měla ČOV rezervu.

Akce Čistá Berounka přišla na 550 milionů Kč s DPH, o 30 milionů korun méně než činila plánovaná cena. Z Evropské unie dostanou Domažlice 380 milionů korun bez DPH. Na stavbu je tak ještě možné vynaložit 14 milionů Kč, uvedl Mach.

Na dalších zhruba 35 milionů korun přišly nové povrchy většiny ulic. "Za 2,5 roku se nestalo, že by město bylo neprůjezdné," uvedl Mach. Už od roku 2008 se radnice s distributory dohadovala, že rovnou postaví nové přípojky plynu, elektřiny a telefonu a město chodníky.

Pokud by se střecha ČOV budovala podle dotačních parametrů obří akce, vyšla by drahá, zejména kvůli obrovským garancím. Fond sice předběžně řekl, aby ji město postavilo, ale radnice se obává, aby nakonec tyto náklady uznal. Z ceny 18 milionů korun se Domažlice nyní dostaly na 13 milionů korun, bez garancí a náročných podmínek fondu by se podle Macha dala postavit za sedm milionů Kč.

"Od října platí nový postup fondu, kdy my jim můžeme poslat dopředu změnový list a oni se k němu vyjádří. Budou ho mít příští týden," uvedl starosta. Pokud fond novou střechu čistírny v rámci Čisté Berounky neuzná, město obří akci ukončí a novou střechu si nechá postavit ze svého.

Foto: Wikipedia, Ondrej.konice, licence


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme