Dokončení přivaděče vody na Benešovsko se o měsíc posouvá

Dokončení přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku se o měsíc posouvá. Původně mělo být všechno hotovo do konce října, dělníci ale ve třech obcích narazili na potrubí, které nebylo zaneseno v žádných plánech.

3 min. čtení

Správní rada svazku obcí, který je investorem akce, na žádost zhotovitele prodloužila termín dokončení do konce listopadu, řekl ČTK benešovský místostarosta Roman Tichovský (ODS). Svazek bude moci v souvislosti se zpožděním uplatňovat na dodavateli stavby penále.

"Původně to mělo být do konce října s tím, že potrubí mělo být v zemi do konce září, protože zhruba měsíc je potřeba na přepoje," uvedl Tichovský. Aktuálně je podle něj na stavbě asi 80 pracovníků a 12 skupin. Zbývá jim položit asi tři kilometry z celkových téměř 16 kilometrů potrubí.

Svazek obcí, v němž jsou kromě Benešova i Čerčany, Senohraby, Mrač, Čtyřkoly, Lštění, Mirošovice a Poříčí nad Sázavou, získal na výstavbu nového přivaděče evropské peníze. Náklady jsou zhruba 314 milionů korun. Pokud by některé práce nebyly hotové do konce roku, musely by je už financovat samy obce.

Dosavadní vodovod, který vede přes Čtyřkoly, Lštění, Čerčany, Mrač a Žíňánky do Benešova, je 40 let starý a je z poloviny zkorodovaný. Benešov navíc potřebuje vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou svých vodojemů.

Díky vyšší kapacitě bylo možné k Želivce připojit i Sedlčany na Příbramsku, které byly zatím odkázány na vlastní zdroje pitné vody. Z této strany jsou práce už hotovy a stavba je i zkolaudována. Sedlčanská část přivaděče má menší průměr potrubí, ale je delší, měří přes 30 kilometrů. Práce na tomto úseku si vyžádaly 350 milionů korun.

 

Foto: „Želivka 1“ od JirkaSv – Vlastní dílo. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons.


Zdroj: ČTK

Zdroj: ČTK

Doporučujeme